Bez komentarzy

Przełom miesięcy października i listopada to czas niezwykły, dla większości z nas związany z zadumą i nostalgią, w jaką wprawiają nas rodzinne spotkania nad grobami bliskich i wcześniejsze przygotowania do Zaduszek. Coraz więcej młodych osób przeżywa jednak ten czas zupełnie inaczej bawiąc się w najlepsze na imprezach z okazji Halloween, co najczęściej przyprawia o niemałe zgorszenie znaczną część społeczeństwa. Jeśli po tym wstępie nabraliście obaw, że mam zamiar wdawać się w dywagacje natury światopoglądowej, to śpieszę pocieszyć, że nie.

Niespełna od roku działający u nas Hotel & Restauracja Zloty Groń postanowił zorganizować Halloween w wersji light, czyli dedykowane rodzinom z dziećmi darmowe zajęcia plastyczne, podczas których nauczą się one robić ozdobne, jesienne lampiony i jak głosi plakat „przyjazne dynie”. Wesołe dynie nie maja nikogo straszyć, ale dekorować i bawić. Pewnie i tak część ludzi uzna, że to prawie okultyzm, ale przyznajmy, że jest to w miarę udana próba pogodzenia dziecięcej chęci wykorzystania wszelkich możliwych okazji do zabawy z poszanowaniem uczuć religijnych większej części lokalnej społeczności. Artystyczne warsztaty poprowadzą młodzi animatorzy, a zarazem rodzice, o bardzo pozytywnym nastawieniu do świata i ludzi, więc czarnej magii nie należy się spodziewać. Pomarańczowo – dyniowe czary już 30 października w godzinach od 13.00 do 16.00.

Starszych pragnę zaprosić na tradycyjne, XVIII Zaduszki Istebniańskie, pod patronatem Stowarzyszenia „Na Groniach”, Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i Oddziału Górali Śląskich Związku Podhalan.  Jak co roku wydarzenie poświęcone jest wybranej, nieżyjącej już osobie, która wniosła znaczący wkład w rozwój lokalnej społeczności. Tym razem podczas Zaduszek będziemy wspominać życie i działalność Karola Szmeka – nadleśniczego, prezesa koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Istebnej, założyciela Kółka Rolniczego w Istebnej oraz inicjatora powstania Klubu Literackiego im. Jerzego Probosza. Prezentacja materiałów biograficznych ubrana zostanie w program artystyczny Bogusława Słupczyńskiego, a oprawę muzyczną wydarzenia przygotują znany multiinstrumentalista z Istebnej - Zbigniew Wałach oraz pianistka Barbara Pakura.

Będzie więc nastrojowo, historycznie i artystycznie. Zapraszam i polecam – 2 listopada godzina 18.00 Szkoła Podstawowa im. Józefa Londzina w Istebnej.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły