Bez komentarzy

Jeszcze w tym miesiącu w Istebnej będą mieć miejsce trzy ważne wydarzenia kulturalne otwarte dla szerokiej publiczności. Pierwsze z nich to Koncert Dziękczynny, jaki odbędzie się w niedziele 20 listopada w Kościele Ewangelicko – Augsburskim w Istebnej. Początek występu o godzinie 16.00. Listopadowe koncerty oraz spotkania muzyczno – poetyckie to już tradycja w tutejszej parafii. Są one zwykle bezpośrednio związane z obchodzonym 11 listopada świętem Niepodległości, w tym jednak roku ze względu na kwestie organizacyjne termin wydarzenia został nieco przesunięty. Również repertuar jaki zostanie w niedzielę zaprezentowany przez Chór Katedry Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach nie będzie ograniczał się do pieśni patriotycznych. „Largo Cantabile”, bo taką nazwę chór przyjął w roku 1997 poszczycić się może ponad stuletnią historią istnienia. Obecną jego dyrygentką i kierownikiem artystycznym jest Aleksandra Maciejczyk.

Dzień później 21 listopada o godzinie 17.00 Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej zaprasza na spotkanie z dziennikarzami, autorami książki Kukuczka – Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście. Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski oparli treść swej książki na bogatym materiale, na który złożyły się zarówno pamiętnikarskie zapiski samego Jerzego Kukuczki, jak i wywiady z towarzyszami jego wypraw oraz żoną. Ta publikacja to nie tylko opowieść o pasji i determinacji, ale także „granicach człowieczeństwa”, walce z samym sobą. To niezwykła opowieść biograficzna, ale z pewnością nie panem pochwalny… autorzy nie idealizują swego bohatera i nie unikają przytaczania faktów, czy opinii, mających zabarwienie negatywne. Dzięki temu otrzymujemy obraz realny, a niewyidealizowany, a wielką zaletą publikacji są ciekawe opisy samych wypraw.

W ostatni dzień miesiąca, a więc w środę 30 listopada o godzinie 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotece Publicznej w Istebnej odbędzie się spotkanie założycielskie Klubu Literackiego. Będzie on działał pod patronatem Stowarzyszenia „Na Groniach”, a istotą jego działalności ma być integracja lokalnego środowiska twórców i odbiorców literatury. W programie pierwszego spotkania przewidziane jest zapoznanie się przybyłych gości, zawiązanie się klubu i ustalenie zasad jego funkcjonowania oraz rozmowy i dyskusje. Wiodącym tematem tego wieczoru ma być prezentacja twórczości Karla Ove Knausgårda – mieszkającego w Szwecji norweskiego pisarza, któremu popularność przyniosła sześciotomowa powieść biograficzna „Min Kamp” (Moja walka). Pomimo, albo może i dzięki dyskusji jaka rozgorzała wokoło historycznych konotacji tytułu serii stała się ona fenomenem na norweskim rynku wydawniczym. Na założycielskie spotkanie Klubu Literackiego zaprasza Monika Michałek – polonistka, poetka i eseistka.

Udostępnij Drukuj E-mail