Bez komentarzy

Tradycja bożonarodzeniowych jarmarków sięga aż średniowiecznej Europy. Najstarsze z nich organizowane były na ziemiach niemieckich, a ramy czasowe jarmarków zamykają się w XIII/XIV wieku. Kolebką jarmarków jest Wiedeń - tu w 1294 roku przywilej jego organizowania nadał książę Albrecht I Habsburg. Dziś kramy i świąteczne stragany zajmują dość istotne miejsce we wszystkich większych miastach Europy.  Podróżnych kuszą smakowicie wyglądające lokalne specjały i korzenny zapach grzanego wina. Oprócz możliwości skosztowania tradycyjnych potraw i kupienia drobnych upominków dla bliskich jarmarki bożonarodzeniowe związane są z wieloma atrakcjami kulturalnymi, takimi jak: koncerty, wspólne kolędowanie, jasełka, uroczyste zaświecanie lampek na miejskiej choince.

Zwyczaj organizowania jarmarków dotarł również i do Polski. Gdańsk, Kraków, Wrocław, Poznań czy Warszawa to tylko kilka miejsc, w których możecie odwiedzić tę niezwykłą imprezę. Również nieco mniejsze miasta, takie jak np. Zielona Góra, mogą pochwalić się jarmarkami rękodzieła i tradycyjnych przysmaków. Na świątecznie przystrojonych straganach sprzedawcy oferują wyroby rzemieślnicze, podniebienia delektują się bożonarodzeniowymi wypiekami, grzanym winem i regionalnymi specjałami, świąteczne dźwięki chórów i orkiestr dętych tworzą oprawę muzyczną.

Do Zagrody Plebańskiej w Cięcinie zapraszamy 18 grudnia od godziny 12. Stowarzyszenie Rozwoju Społeczności Lokalnej - Cięcina.eu oraz Parafia Rzymskokatolicka św. Katarzyny w Cięcinie zaprasza na III Jarmark Bożonarodzeniowy. 18 grudnia spotykamy się ponownie, aby skosztować pysznych świątecznych ciasteczek i specjałów, zakupić ozdoby i prezenty pod choinkę, posłuchać regionalnej muzyki na żywo granej i śpiewanej, m.in. przez dziecięcy zespół „Hecni”, a przede wszystkim spotkać się i porozmawiać ze znajomymi przy gorącej czekoladzie.

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły