Bez komentarzy

To największy i najstarszy jednocześnie konkurs grup kolędniczych z terenu Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Powstały w 1969 roku z inicjatywy Tadeusza Trębacza.  Żywieckie Gody, czyli Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych, pozwoliły zachować ważną tradycję. To jedna z najbardziej znanych zimowych imprez folklorystycznych. Warto podkreślić, iż na te barwne widowisko na Żywiecczyznę przyjeżdżają turyści z najdalszych zakątków Polski.

Tegoroczne Gody rozpoczynamy już 13 stycznia o godzinie 14 w Klubie Papiernik w Żywcu. Przegląd Konkursowy Żywieckich Godów, grup kolędniczych i obrzędowych występujących na scenie potrwa dwa dni.

Jedną z największych atrakcji Żywieckich Godów jest korowód. 28 stycznia w Dzień Plenerowy Żywieckich Godów o godzinie 8.30  grupy obrzędowe przejdą ulicą Kościuszki z Dworca PKP na żywiecki Rynek. W tym samym dniu na żywieckim Rynku zorganizowany zostanie tradycyjny bardzo widowiskowy konkurs trzaskania z bata. Po konkursowych emocjach Żywieckie Gody przeniosą się do Miejskiego Centrum Kultury. O godz. 15.00 zaplanowano finał tej jednej z największych zimowych imprez kolędniczych w naszym kraju. O tej porze poznamy laureatów tegorocznych Żywieckich Godów. Od godziny 13 podczas Beskidzkiego Karnawału odbędą się imprezy towarzyszące - występy kapel, kiermasz stuki ludowej degustacji potraw regionalnych oraz promocja książki Tadeusza Trębacza „Kto Cię tu prosił?”. Na zakończenie wystąpi gwiazda wieczoru - Zespół Tekla Klabetnica.

Głównymi organizatorami są Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.

Impreza objęta jest patronatem regionalnym wgmedia.eu.

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły