Bez komentarzy

W najbliższą niedzielę 22 stycznia warto zarezerwować sobie czas i wziąć udział w niezwykłym koncercie. Na "Wieczór kolęd" zaprasza bowiem Parafialna Orkiestra Dęta "Barka", która w przedostatnią niedzielę stycznia o godzinie 16 w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy przygotuje dla nas wyjątkową muzyczną ucztę.

"Wieczór kolęd" organizowany jest po raz czwarty, a zaprezentują się utalentowani muzycy w dużym przedziale wieku; będą bowiem i przedszkolaki i panie z Koła Gospodyń Wiejskich. W niedzielne popołudnie "Barka" przedstawi zarówno kolędy tradycyjne, jak i utwory związane ze świętami. Oprócz Orkiestry wystąpią wspomniane przedszkolaki z Żabnicy, Koło Gospodyń Wiejskich oraz grupy dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Żabnicy, a także uczniowie szkół średnich.

Parafialna Orkiestra Dęta Barka z Żabnicy powstała w 2003 roku z inicjatywy ks. Arkadiusza Talika przy kościele p. w. Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy. Środki finansowe na rozwój pomogła zdobyć Akcja Katolicka w Żabnicy, na czele z panią Wiktorią Jadwigą Kupczak, która sprawowała jednocześnie funkcję Prezesa Orkiestry Dętej Barka.  Zadaniem Akcji Katolickiej było szukanie sponsora i pozyskiwanie środków na zakup instrumentów. Niezwykle hojni okazali się także parafianie, którzy przyczynili się do rozwoju Barki poprzez datki składane do puszek przed kościołem. Wśród parafian byli też tacy, którzy oddawali swoje instrumenty na rzecz nowo powstającej orkiestry. Od samego początku Orkiestra Dęta Barka wspierana jest finansowo przez Urząd Gminy Węgierska Górka.

We wrześniu 2003 roku rozpoczęto nabór do zespołu wśród dzieci i młodzieży z Żabnicy. Przesłuchaniem zajął się kapelmistrz Karol Piątek, który jednocześnie zgodził się prowadzić orkiestrę. Premiera zespołu nastąpiła po pół roku od jej założenia, w kwietniu 2004 roku w Święto Zmartwychwstania Pańskiego, uświetniając procesję Eucharystyczną wokół Kościoła oraz Mszę Świętą Rezurekcyjną.

Od momentu powstania Orkiestra „Barka” uświetnia uroczystości parafialne, gminne, koncertuje w wielu miastach Polski a także wyjeżdża poza jej granice m.in. do Czech, na Słowację i Węgry. Orkiestra praktycznie od początku swojego istnienia uczestniczy w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Żywcu.

Pierwszym kapelmistrzem był Karol Piątek, który sprawował tą funkcję od 2003 do połowy 2011 roku. Od września 2011 r. funkcję tę sprawuje Mariusz Płonka.

Od stycznia 2014 roku koordynacją działania Parafialnej Orkiestry Dętej Barka zajęli się członkowie orkiestry, na czele z obecnym ks. Proboszczem Jackiem Jaskiernią oraz panem Januszem Kanikiem.  Funkcję Kapelmistrza Orkiestry sprawuje Mariusz Płonka. 

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły