Bez komentarzy

Strażacy z OSP Rajcza i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu w ramach kampanii CZAD I OGIEŃ – OBUDŹ CZUJNOŚĆ, zapraszają na spotkanie prewencyjne. W ramach Międzynarodowego Rajdu Chłopskiego, strażacy zaprosili producentów czujników dymu i tlenku węgla. Doradcy udzielą zainteresowanym wszystkich niezbędnych informacji o zasadzie działania i montażu urządzeń. Strażacy, poinformują jak zapobiegać zagrożeniom w naszych domach, oraz jak ewakuować się ze strefy zagrożenia. Dodatkowo stworzona zostanie możliwość nabycia, lub zamówienia urządzeń.

Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę, 4 lutego na Targach Turystycznych na nowej sali Gimnastycznej w Rajczy, w godzinach od 10.00 – 13.00.

Czy potrafisz rozpoznać tlenek węgla w swoim domu?

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem: bez smaku, zapachu, barwy, nie jest drażniący. Zmysły człowieka w żadnej sposób, nie są w stanie rozpoznać jego obecności. Dlatego nazywany jest „cichym zabójcą”. W odpowiednim zabija w 20 minut, nie dając żadnego ostrzeżenia. Niepokojące jest to, że aż co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie. Jedynie co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników.

Jak działa tlenek węgla na organizm człowieka?

Tlenek węgla to trucizna. W odpowiednim czasie i stężeniu zabija swoją ofiarę bez ostrzeżenia.

Jesteś pewien, że trującego tlenu węgla nie ma w Twoim domu? Może pojawić się wszędzie tam, gdzie dochodzi do procesu spalania (drewna, gazu, węgla i jego pochodnych) przy niewystarczającej ilości powietrza.

Jak więc rozpoznać obecność „cichego zabójcy?”

Zmysły człowieka nie są w stanie rozpoznać obecności tlenku węgla, dlatego dla naszego bezpieczeństwa zaopatrzmy się w czujniki tlenku węgla. Urządzenie zaalarmuje mieszkańców o zagrożenie sygnałem dźwiękowym i błyskowym.

Ponieważ „czad” jest cięższy od powietrza, dlatego ten czujnik, montujemy 1 metr nad podłogą. Dym, w przeciwieństwie do tlenku węgla „czadu” można zobaczyć i wyczuć.  Po co więc wyposażać swój dom w czujniki dymu?

Nie ma dymu, bez ognia!!! Szybka detekcja dymu, daje czas na ewakuację z płonącego budynku. Jest to szczególnie ważne, gdy w obiekcie zamieszkują osoby o ograniczonych możliwościach samodzielnej ewakuacji tj. dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne. Wczesne wykrycie zadymienia i zaalarmowanie straży pożarnej, stworzy lepsze warunki do uratowania mienia, a przede wszystkim życia i zdrowia Naszych bliskich. Dym zbierania się w strefie podsufitowej, dlatego czujnik dymu umieszcza się w górnej części ściany (pod sufitem), na korytarzach i klatkach schodowych.

Strażacy zapraszają na spotkanie prewencyjne

Sobota, 4 lutego.

„Rajd Chłopski”

Targi Turystyczne na nowej sali gimnastycznej w Rajczy.

Godzina  10.00 do 13.00.

źródło: http://www.straz.gov.pl/porady/bezpieczenstwo_pozarowe_w_domu

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły