1 komentarz

W najbliższą niedzielę 26 stycznia zapraszamy do Żywca, by wspólnie uczcić pamięć żołnierzy wyklętych. Przed nami już V edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Uroczystości poświęcone żołnierzom rozpocznie o godzinie 10 Masza Św. w Konkatedrze Żywieckiej, a zaraz po niej nastąpi przejście do Parku Habsburgów. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.15, a w samo południe wystartuje Bieg Wilczym Tropem na dystansie głównym 1963 metrów. Równolegle odbędą się także biegi dla dzieci i osób niepełnosprawnych. Po wręczeniu medali i nagród w imieniu organizatorów zapraszamy do wspólnego biesiadowania przy gorącej wojskowej grochówce. Uroczystości zakończą się przejściem pod pomnik Narodowych Sił Zbrojnych.

Organizatorem głównym Biegu jest Fundacja Wolność i Demokracja, lokalnym - Stowarzyszenie Dzieci Serc. Współorganizatorzy: Starostwo Powiatowe Żywiec, MCK Żywiec, MOSiR Żywiec, Towarzystwo Patriotyczne Żywiecczyzny oraz Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich.

Krótka historia Biegu Wilczym Tropem

Dzień 1 marca 2011 roku został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później - dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy.  Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych

W ubiegłym roku w biegu wzięło udział 40 000 uczestników ze 160 miast z całej Polski oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa. W tym roku bieg zostanie zorganizowany w 240 miastach.  Wśród uczestników będą żołnierze z misji w Kosowie, Afganistanie, czy Bośni i Hercegowinie, a także żołnierze amerykańscy przebywający w naszym kraju

W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry. To jednocześnie odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły