Bez komentarzy

W 2015 roku w jednej z największych biegowych imprez biegowych na południu Polski uczestniczyło 1850 biegaczy, w roku ubiegłym  - 2244. Już w najbliższą niedzielę 2 kwietnia startuje XVIII Półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego.

Kto wystartuje?

Do udziału w tegorocznej edycji Półmaratonu Żywieckiego zgłosiło się ponad 2 tysiące zawodników.

O Puchar Starosty Żywieckiego w tym roku rywalizować będą zawodnicy z kraju oraz między innymi z Kenii, Włoch, Anglii, Ukrainy, Holandii, Austrii, Słowacji i Czech. Swój udział potwierdzili Kenijczyk Joel Maina Mwangi – zwycięzca półmaratonów na Cyprze i Chorwacji w 2017 r., Czeszka Ptra Pastorová – zwyciężczyni półmaratonu i maratonu w Czechach, Węgier László Gregor - mistrz Węgier w bigach na 1000 m, 5 km i 10 km, Węgierka Zita Kácser oraz Ukrainiec Mykhaylo Iveruk.

Pokibicuj biegaczom

Zachęcamy kibiców do zaplanowania sobie tej sportowej niedzieli. Warto wybrać się na żywiecki Rynek - na metę biegu lub na trasę biegu, aby dodać otuchy zawodnikom. Dopingowanie uczestników biegu poprzez oklaski, różnego rodzaju instrumenty muzyczne czy po prostu zwykły uśmiech naprawdę przysparza sił i energii biegnącym. Może w ten sposób zachęcimy też do udziału w biegu w przyszłym roku kolejnych miłośników biegania.

Tradycyjnie trasa półmaratonu rozpocznie się i zakończy na pięknie odrestaurowanym żywieckim Rynku, na którym dla wszystkich uczestników i kibiców przewidziano wiele atrakcji przygotowanych przez Organizatora, jak również przez głównego partnera biegu firmę „Żywiec Zdrój”. Wśród licznych atrakcji przewidziano konkursy z nagrodami, strefę fitness, stoiska odnowy biologicznej oraz liczne stoiska ze sprzętem sportowym, odżywkami dla sportowców itp. Ponadto kibice będą mogli obejrzeć relację z trasy biegu na telebimie znajdującym się na Żywieckim Rynku czy też zrobić sobie zdjęcie w fotobudce.

Nowości

W tym roku po raz pierwszy Organizator przewidział strefy startowe, w każdej z tych stref przewidziany został udział pacemakera.

Strefa „Elita” czas do 1:20:00

Strefa I czas od 1:20:00 do 1:40:00

Strefa II czas od 1:40:00 do 2:00:00

Strefa III czas powyżej 2:00:00

Którędy pobiegniemy?

Po wystrzale startera uczestnicy pobiegną najpierw ulicami Żywca, a następnie malowniczą i bardzo atrakcyjną widokowo trasą dookoła Jeziora Żywieckiego, na której dla uczestników przewidziano dodatkowe bonusy w postaci premii półmetka ulokowanej na zaporze w Tresnej, a także cztery punkty z płynami izotonicznymi i wodą na 6,10,15 i 19 kilometrze trasy.

Dodatkową atrakcją dla przyjeżdżających na tę imprezę z wielu zakątków Polski i świata zawodników będą niepowtarzalne widoki rozciągające się wzdłuż trasy biegu. Na mecie na wszystkich, którzy ukończą bieg czeka piękny pamiątkowy medal, a dla rekordzisty trasy dodatkowa premia. Organizatorzy przewidują dodatkowe nagrody rzeczowe na trzech najlepszych Polaków i trzech najlepszych Polek.

W ubiegłym roku najlepsze czasy uzyskali reprezentanci Kenii David Kiprono Metto wśród mężczyzn oraz Stellah Jepegetich Barsosio wśród kobiet. Zwycięzca przebiegł ponad 21 km w czasie 01:06:26, a zwyciężczyni 01:14:15 – co stanowi nowy rekord trasy.

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły