Bez komentarzy

Są wyjątkowi i niepowtarzalni. Tak jak muzyka Beskidu Żywieckiego. Przedstawiamy Skład Niearchaiczny ich własnymi słowami: 

„Grając w składzie niearchaicznym przedzieramy się do sedna muzyki beskidzkiej i odnajdujemy drzemiące w niej możliwości oraz inspiracje, które gdzieś tam się przez lata nagromadziły. Muzyka ta wykonywana była niegdyś przez duet dudziarza i skrzypka, dziś nazywanych składem archaicznym. Niearchaiczność naszego składu to nie tylko szersze instrumentarium, ale przede wszystkim dowód na to, że muzyka beskidzkich Mistrzów to ciągle żywy twór, który można świadomie rozwijać i wzbogaca."

Grają w składzie:

Marta Matuszna – Wejchenig – skrzypce, śpiew

Stanisław Bafia – altówka, śpiew

Przemysław Ficek – dudy, piszczałki

Rafał Bałaś – kontrabas, śpiew

W obecnym składzie wystąpili po raz pierwszy na Potańcówce przy dudach, którą zorganizowali w jeleśniańskiej Starej Karczmie. W maju minie pierwszy rok działalności Składu Niearchaicznego.

Marta Matuszna – Wejchenig, Rafał Bałaś, Stanisław Bafia i Przemysław Ficek znają się od lat. W różnych konfiguracjach współpracowali ze sobą przy wielu ciekawych projektach muzycznych z pogranicza muzyki tradycyjnej, folku, jazzu czy muzyki klasycznej. W maju 2016r. postanowili zrealizować zamysł, który dojrzewał w nich od dłuższego czasu: na nowo zinterpretować muzykę Mistrzów z Beskidu Żywieckiego. 

Muzyka ta wykonywana była niegdyś przez dudziarza i skrzypka, dziś nazywanych składem archaicznym. Kto słyszał kapelę Byrtków z Pewli Wielkiej, wie, że ten charakterystyczny, pulsujący styl ogrywania melodii, swobodna improwizacja i transowe brzmienie są zjawiskiem niespotykanym nigdzie indziej na świecie. Muzycy Składu Niearchaicznego pokazują, że beskidzka muzyka to ciągle żywy, niezwykle inspirujący twór, który można świadomie rozwijać i wzbogacać, nie zatracając przy tym jej wyjątkowego charakteru. 

13 maja zespół wystąpi na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja", zaś w lipcu będzie reprezentować Polskę na międzynarodowym festiwalu Czech Music Crossroads w Ostrawie. Muzycy intensywnie pracują nad materiałem na debiutancką płytę, pierwsze utwory już pojawiają się w Internecie. Jeśli nie chcecie ich przegapić, koniecznie odwiedźcie stronę www.skladniearchaiczny.pl oraz fanpage http://facebook.com/skladniearchaiczny.

 

Udostępnij Drukuj E-mail