Bez komentarzy

Sól to malownicza wieś położona w Beskidzie Żywieckim, zajmująca obszar około 26,28 km2 i licząca około sobie 1430 mieszkańców. Ciągnie się doliną potoku Słanica i Czarna Soła, pomiędzy pasmami Rachowca (954m n.p.m.), Oźnej (952 m n.p.m.), Kłokocza i Łysicy (704 m n.p.m.) Podzielona na liczne przysiółki tworzy sołectwo Sól, które graniczy od południowego-zachodu ze Słowacją, od zachodu i północnego-zachodu z sołectwem Zwardoń, od północy z sołectwem Kiczora, od wschodu z sołectwem Rycerka Dolna i od południa z sołectwem Rycerka Górna. Nazwa miejscowości pochodzi od złóż soli kamiennej, które znajdują się w okolicy. Sól jest wypłukiwana przez wodę, która na powierzchni tworzy tak zwane źródła solankowe.

Widok na Sól ze zbocza Oźnej

W sobotę 3 czerwca 2017 w Soli odbędzie się Pielgrzymka Rodzinna szlakiem Papiesko-Loretańskim.

Szlak papiesko Loretański w Soli jest szczególnym szlakiem pomiędzy wieloma szlakami powstałymi na trasach gdzie chodził ks. Kardynał Karol Wojtyła - późniejszy Papież. Powstał na pamiątkę pewnej modlitwy. 29 maja 1972 roku będąc z wizytą w Oźnej w Rycerce Górnej Ks. Kardynał Karol Wojtyła odwiedził prywatnie rektora sąsiedniej parafii, miejscowości Sól ks. Eugeniusza Najbora. Szedł pieszo szlakiem górskim z towarzyszącymi księżmi, ze śpiewem litanii loretańskiej. Później powstała idea popularyzowana przez księdza Kan. Władysława Rypienia, aby upamiętnić to wydarzenie wraz z księdzem Janem Mamcarzem ustawiono wzdłuż tej trasy 20 kamieni przystani z wezwaniami litanii loretańskiej do najświętszej Marii Panny. W pracę zaangażowało się wielu mieszkańców miejscowości Sól. Trasa liczy  8 km. Szlak zaczyna się przy kościele parafialnym w Soli i wiedzie do kaplicy Matki Bożej Pocieszenia na Oźnej

Jego koniec jest zlokalizowany przy kaplicy Matki Bożej Królowej Polski w Górnej Soli. Po drodze umieszczonych jest 20 kamiennych stacji z wpisanymi wezwaniami z Litanii Loretańskiej. Pielgrzymka rozpoczyna się Mszą św o godz. 9.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Soli.

Kościół Parafialny w Soli pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa zaczęto budować trzeciego maja 1980 roku. Wtedy rozpoczęto pierwsze prace związane z kopaniem fundamentów. Kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił Papież Jan Paweł II w Rzymie. Kościół został poświęcony w 1986 roku. Wnętrze kościoła zdobi interesujący ołtarz główny z drewnianymi rzeźbami postaci nawiązującymi do wydarzeń zawartych w Ewangelii (przypowieść o ziarnku gorczycy, trzy akty wiary). Wieża kościoła ma 33 metry wysokości. W 2001 roku zamontowano na niej zegar oraz trzy dzwony.

Podczas wędrówki mijamy żródła solankowe które znajdują się w odległości 2 km od stacji PKP w Soli, po obu stronach drogi wiodącej przez miejscowość. Mają charakter studni, nad którymi wykonano drewniane zadaszenia. Według specjalistycznych ocen dzięki wodzie zawartej w solankach leczyć można m.in. schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, układu nerwowego, choroby naczyniowe i narządów ruchu.

Podczas wędrówki  zobaczyć można też zabytkową dzwonnicę , która stoi na lewym brzegu potoku Słanica, przy głównej drodze biegnącej przez wieś. Wybudowana została w 1837 roku. Jest to czworoboczna budowla drewniana o konstrukcji słupowej. Dzwonnice tego typu służyły dawniej do „rozpędzania” chmur burzowych oraz do informowania mieszkańców o innych klęskach żywiołowych.

 

Sołtys Wsi Sól Barbara Kotrys zaprasza wszystkich do naśladowania św Jana Pawła w górskich wędrówkach z modlitwą za rodziny, dzieci, młodzież.

fotografie: Sól

Udostępnij Drukuj E-mail