Bez komentarzy

W najbliższą sobotę 1 lipca w Rajczy odbędzie się koronacja obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej. Koronę, zrobioną ze złota ofiarowanego przez wiernych, nałoży 1 lipca br. na obraz Matki Bożej Miłosierdzia-Kazimierzowskiej w Rajczy bp Roman Pindel. Liczący około 350 lat wizerunek maryjny – uważany za najpiękniejszą XVII-wieczną kopię obrazu Czarnej Madonny – przeszedł niedawno gruntowną i żmudną konserwację. Przyozdobienie koronami biskupimi obrazu podarowanego góralom rajczańskim przez króla Jana Kazimierza to jedno z najważniejszych wydarzeń współczesnej historii wioski w Beskidzie Żywieckim.

Bezpośrednie przygotowania do uroczystości zainaugurowała 22 czerwca nowenna. W rajczańskim kościele przed wizerunkiem Matki Bożej modlić się będą pielgrzymi z poszczególnych dekanatów diecezji bielsko-żywieckiej – zapowiedział kustosz sanktuarium w Rajczy ks. Ryszard Grabczyk.

Jak wyjaśnił proboszcz parafii św. Wawrzyńca DM i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy, zdobiona kamieniami szlachetnymi złota korona, którą nałoży na obraz bp Roman Pindel, to dar parafian. Chcą oni w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność za łaski otrzymywane dziś i w przeszłości.

1 lipca po Mszy św., podczas której nastąpi koronacja obrazu, otwarty zostanie Piknik Królewski, od lat upamiętniający wydarzenie, jakim było podarowanie przez króla tutejszym góralom niezwykłego obrazu. Po występach zespołów regionalnych święto zakończy wieczorny Apel Jasnogórski.

Źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Udostępnij Drukuj E-mail