Bez komentarzy

13 sierpnia (niedziela) w godz. 9.00-13.00 na parkingu przy Urzędzie Gminy w Rajczy odbędzie się kolejna akcja krwiodawstwa organizowana przez Centrum Krwiodawstwa w Katowicach-Terenowy Oddział w Bielsku -Białej.

 

Ostatnia akcja odbyła się w lutym podczas Rajdu Chłopskiego: 56 osób zostało zarejestrowanych do oddania krwi, z czego 45 zakwalifikowało się do jej oddania. Ambulans do pobierania krwi odwiedza Rajczę regularnie od 2010 roku.

Łukasz:

„Pierwszy raz oddałem krew 10 lat temu na studiach. Ostatnio miałem małą przerwę przez tatuaż. Wróciłem do oddawania krwi, bo kolega mnie namówił.

Zawsze się bałem, jest lekki stresik, ale oddawanie krwi zawsze mi się podobało. Fajne jest, że mogę komuś pomóc.

Smsy, które otrzymuję od Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, to fajna inicjatywa. Towarzystwo na sali podczas oddawania krwi jest cudowne. Krwiodawcy ze sobą rozmawiają i nawet nie zauważam, kiedy jestem podpięty pod igłę. Zapomina się o oddawaniu krwi, aż nagle orientujesz się, że minęło 5 minut donacji krwi.

Oddawanie krwi to forma pomocy. Wyznaję zasadę w życiu, iż wolę dawcą niż brać.”

Agata i Mateusz:

 

„Krew oddajemy – ja od dwóch lat, a mąż od 2009 roku. Mamy świadomość, że może i nam kiedyś krew będzie potrzebna. Wiemy jak ważne jest oddawanie krwi, dlatego chcemy pomagać, a mamy jej dużo. Przy okazji chcemy się również zarejestrować jako dawcy szpiku. Wszystkim, którzy krwi nie oddają chcielibyśmy przekazać iż to nie boli, dostaje się czekoladę, a Panie pielęgniarki są zawsze miłe i uśmiechnięte”.

 

Krew jest i zawsze była symbolem życia.

Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości. W wielu przypadkach jedynym ratunkiem zagrożonego życia.

Pomimo ogromnego postępu medycyny dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaopatruje w krew i jej składniki 167 szpitali i klinik województwa śląskiego. Dziennie wydajemy do szpitalnych Banków Krwi od 200 do 250 litrów tego cennego leku. Aby krwi nie zabrakło dziennie do jej oddania powinno zgłosić się 500 osób.

Czynniki wpływające na wzrost zapotrzebowania na krew:

- starzenie się społeczeństwa,

- wzrost zapadalności na nowotwory,

- wzrost skuteczności systemu ratownictwa medycznego,

- wzrost dostępności do świadczeń medycznych,

- rozwijająca się transplantologia,

- wzrost liczby przeszczepów.

Odpowiednia, stała rezerwa krwi to bezpieczeństwo nas wszystkich, gdyż nigdy nie wiadomo, w którym momencie będziemy zmuszeni sami lub nasi bliscy z niej skorzystać.

Uzyskana od dawców krew i jej składniki odgrywają podstawową rolę w różnych terapiach – bezpośrednio (np. przetaczanie krwi podczas operacji) lub jako materiał wyjściowy do wyrobu produktów leczniczych (leków) otrzymywanych z osocza (przeznaczonych np. do leczenia hemofilii z niedoborem czynnika VIII). Oddając systematycznie krew, krwiodawca jest każdorazowo badany przez lekarza, który w razie stwierdzenia istotnych odchyleń od stanu prawidłowego może skierować dawcę do właściwej placówki służby zdrowia w celu objęcia dalszą opieką i leczeniem.

Od dłuższego czasu obserwujemy stały, znaczny wzrost zapotrzebowania na krew, co jest związane z szybkim rozwojem współczesnej medycyny.

Wakacje to czas radości i odpoczynku. Niestety sezon urlopowy przynosi często także zagrożenie życia ludzkiego.

W okresie wakacyjnym zmniejsza się ilość pobieranej krwi, a zapotrzebowanie wzrasta, m.in. z powodu dużej liczby wypadków komunikacyjnych. Wciąż liczną grupę poszkodowanych w wypadkach stanowią dzieci.

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi do pojemnika z płynem konserwującym, trwa to ok. 5-10 minut.

Jeżeli;

- ważysz nie mniej niż 50 kg,

- jesteś osobą pełnoletnią i nie przekroczyłeś 65 roku życia,

- jesteś gotów do uratowania komuś życia – zostań Krwiodawcą.

 Pamiętaj;

- zgłaszając się do oddania krwi powinieneś być zdrowy, wypoczęty i po niskotłuszczowym posiłku,

- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypij ok. 2 litry płynu,

- nie pal papierosów i nie pij alkoholu,

- zgłoś się z dokumentem tożsamości ze zdjęciem.

 Po oddaniu krwi Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje:

 - Zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, na uczelni, w szkole,

- Legitymacja HDK – przesyłana na adres domowy,

- każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatne wyniki swoich badań (oznaczenie grupy krwi, morfologię, badania wirusologiczne),

Posiłek regeneracyjny o wartości 4500 kcal (8 czekolad),

Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi – KREWKARTA – po jednorazowym oddaniu krwi w okresie 15.06- 15.09.2017 r.

Informacje nt. dyskwalifikacji stałej i tymczasowej niepozwalające na oddanie krwi są dostępne na stronie internetowej w folderze ODDAWANIE KRWI.

Źródło i zdjęcia: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach

Udostępnij Drukuj E-mail