Bez komentarzy

 „Wawrzyńcowe Jarmarki” to największa letnia impreza organizowana w Rajczy. Jej geneza wywodzi się z tradycji palenia hud. Są to wielkie ogniska, które górale w południowej części Beskidu Żywieckiego palili na halach w wigilię święta św. Wawrzyńca, czyli w nocy z 9 na 10 sierpnia. Święty Wawrzyniec- jeden z patronów kościoła parafialnego w Rajczy zginął śmiercią męczeńską, przez przypalanie na rozżarzonej kracie. Dla upamiętnienia patrona parafii rozniecano wielkie słupy ognia.

Tradycja ta przetrwała do dnia dzisiejszego. Na wielu polanach w okolicach Rajczy i Ujsół górale wciąż stawiają wielkie hudy. Również podczas „Wawrzyńcowych Jarmarków” zawsze jest to moment kulminacyjny. Zwyczaj ten jest stale podtrzymywany mimo, że impreza ta przyjmuje obecnie formę typowo rozrywkową. Zapraszane są zespoły muzyczne, kabarety oraz grupy taneczne, a na koniec odbywa się zabawa z DJ-em.

W tym roku „Wawrzyńcowe Jarmarki” w Rajczy odbędą się 12 sierpnia 2017 r. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji, jedną z nich będzie gwiazda wieczoru- zespół „Baciary”. Wcześniej na deskach rajczańskiego amfiteatru zaprezentują się zespoły taneczne działające przy Miejskim Ośrodku Kultury w Miasteczku Śląskim, takie jak: Minionki, Crazy Young, Smerfy czy Gumisie. Następnie szykuje się wspaniała zabawa i mnóstwo śmiechu z Góralskim Kabaretem „Truteń”. O godz. 18.00 zapraszamy na koncert zespołu „Prognoza Na Życie”. To grupa muzyków, którzy jak sami o sobie mówią, grają melodyjne piosenki z humorem, podtekstem lub przestrogą, w klimatach pop, funk oraz reggae. Kolejno na scenie pojawi się Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Rajczańska”, by zaprezentować żywiołowy program tańców górali żywieckich.

W ramach „Wawrzyńcowych Jarmarków” odbędzie się również happening „Globalne Wawrzyńce” Stowarzyszenia „Uskrzydlamy”, a także Kiermasz Twórczości Ludowej, będą również stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z domowymi ciastami. Dodatkową atrakcją stanowi wesołe miasteczko dla dzieci, a ponadto w GOKiS można będzie zobaczyć wystawy fotograficzne: „Rajcza Dawniej” oraz „Kapliczki Przydrożne Na Rajczańskiej Ziemi”.

Nieodłączną już częścią „Wawrzyńcowych Jarmarków”, jest odbywający się w ramach tego wydarzenia ultramaraton „Chudy Wawrzyniec” oraz nieco krótszy bieg górski „Mała Rycerzowa”. Start pierwszego biegu rozpocznie się w amfiteatrze już o godz. 4.00, natomiast drugi wystartuje o godz. 10.30. Co więcej na boisku Orlik o 15.00 rozpocznie się Turniej Piłki Nożnej, a od 15.30 na boisku LKS rywalizować będą ze sobą strażacy, podczas Gminnych Zawodów Sportowo – Pożarniczych.

 Następnego dnia (tj. niedziela), w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca D.M. i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy, o godz. 11.45 odbędzie się odpustowa Msza Święta.

A oto szczegółowy plan " Wawrzyńcowych Jarmarków" w Rajczy :

Udostępnij Drukuj E-mail