Bez komentarzy

Dożynki to Słowiańskie Święto Plonów przypadające na pierwszy dzień jesieni, czyli na równonoc jesienną 23 września. Dożynki poświęcone były zbiorom rolnym i w wielu częściach kraju nosiły różne nazwy np. zwano je wieńcem, wieńcowem, okrężnem, wyżynkami czy też obrzynkami. W czasie dożynek dziękowano bogom za plony oraz proszono o jeszcze lepsze w kolejnych latach.

W późniejszych latach około XV-XVI wieku dożynki zaczęto organizować dla służby folwarcznej i pracowników najemnych. Stanowiły formę nagrody za wykonaną pracę przy żniwach.

Obchodzenie dożynek rozpoczyna wicie wieńca z pozostawionych na polu zbóż oraz roślin i kwiatów. Wieńce mają kształt wielkiej korony lub koła i zwie się je „plonem”, gdyż uosabiają zebrane plony. Poza wieńcem uczestnicy dożynek niosą dary z płodów ziemi oraz chleb upieczony z mąki pochodzącej z danych zbiorów. Niesienie wieńca przysługuje najlepszej żniwiarce, lecz częściej obecnie Staroście lub Starościnie dożynek. Za nimi podąża orszak pozostałych żniwiarzy często ubranych w stroje ludowe. Orszak z wieńcem podąża do kościoła gdzie wieniec jest święcony. Po święceniu odbywają się biesiady, tańce i poczęstunek.

Koło Gospodyń Wiejskich Żabnica, Sołtys, Radni i Rada Sołecka wsi Żabnica mają zaszczyt zaprosić na DOŻYNKI PARAFIALNE W ŻABNICY pod patronatem Wójta Gminy Węgierska Górka Piotra Tyrlika. Tegoroczne święto plonów odbędzie się 20 sierpnia 2017.

W programie:

12:30 Korowód Dożynkowy od Strażnicy OSP

13:00 Msza Święta na boisku sportowym

14:00 Powitanie Gości

14:30 Program artystyczny:

Parafialna Orkiestra Dęta „BARKA”

Marcin Biegun z uczniami

Występ Koła Gospodyń Wiejskich Żabnica

Koncert Heligonistów z Żabnicy

Kapela „URWISKO”

Koncert Rodzinny Pana Organisty

18:00 FESTYN

Udostępnij Drukuj E-mail