Bez komentarzy

Ilona Zdziech ur. w 1983 roku to góralka pochodząca z Ujsół na Żywiecczyźnie. Chrześcijanka, żona, matka, szef kuchni, przedsiębiorca, historyk, podróżniczka, pasjonatka życia. Skończyła historię na Uniwersytecie Jagiellońskim.  „Bliżej życia” jest jej poetyckim debiutem książkowym. Mieści wiersze pisane od wczesnego dzieciństwa przez dwadzieścia pięć lat.

W słowie od autora tak pisze o sobie: „Byłam zafascynowana historią starożytną i archeologią. Zakochałam się w gotowaniu, skończyłam szkołę kucharską, z czasem zostałam szefem kuchni specjalizującym się w kuchniach Oceanii. Byłam na Hawajach i w Nowej Zelandii. Kocham jeść, fotografować i robić wiele innych rzeczy.

Piszę od dziecka. Poezja uratowała mi życie. Jest fotografią duszy, nazywa, ocala i leczy. Zapisuję chwile od dwudziestu pięciu lat. Od mitycznego dziś dzieciństwa, wewnętrznych rozdarć z wczesnej i późnej młodości aż po dorosłość i dojrzałość, która przyszła dopiero, kiedy zostałam matką. Dziś nadal czuję się u progu życia, ale wiem, że każdy dzień może być dla kogoś z nas ostatnim. Dlatego chcę się podzielić. Wspomnienia, osoby i chwile, zawarte w moich tekstach, są dla mnie drogocenne...."

Dla wszystkich zainteresowanych postacią i poezją Ilony Zdziech mamy miłą informację. Spotkanie autorskie z Iloną Zdziech odbędzie się  23.11.2017r o godzinie 17:00  w  Gminnej Bibliotece Publicznej w Ujsołach.  Wtedy też będzie można nabyć książkę „Bliżej życia".

 Poniżej przedstawiamy jeden z wierszy autorki:

Kiedyś trzeba przestać się bać

 

Kiedyś trzeba przestać się bać

może teraz właśnie chwila ta

nie od wielkiej litery zaczynać

lecz wielkimi zawsze pisać

 

trzeba znaleźć własne słowa

własne zdania własny bieg

by odczuwać tak jak pragnę

ani więcej ani mniej

 

stwarzam siebie buduję mosty

bez żalu i żądzy odwetu

znajduję piękno wszechrzeczy

w spokojnym miarowym oddechu

 

mam w ręku wszystko co znaczy

wygrałam sama ze sobą

wielkiego szukam w zwyczajnym

marzenia się stają przygodą

19.10.2010

 

To już druga książka Ilony Zdziech.  Książka kulinarna „Kuchnia Nowej Zelandii” wydana została w 2013 roku i również promowana była przez Bibliotekę Publiczną w Ujsołach

Zdjęcie profilowe: Małgorzata Łuczywo

Udostępnij Drukuj E-mail