Bez komentarzy

W piątek 1 grudnia o godz. 16.00 w Sołtysówce w Rajczy gościem spotkania z cyklu Rozmowy Kulturalne będzie Michał Kusiak, student astronomii, popularyzator nauk przyrodniczych, łowca komet i planetoid.

Pan Michał w 2012 roku wraz z Michałem Żołnowskim zainicjował pierwszy polski przegląd nieba z wykorzystaniem zdalnie sterowanego teleskopu (Projekt Rantiga), od 2015 roku działający również w obserwatorium Polonia, w San Pedro de Atacama w Chile.

Odkrył 167 komet na zdjęciach wykonanych przez sondę kosmiczną SOHO, komety C/2015 F2 Polonia oraz jest również współodkrywcą co najmniej kilkudziesięciu planetoid w obserwatoriach Rantiga oraz Polonia.

Finalista plebiscytu Popularyzator Nauki 2015, Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, MocArty 2015 i Travellery National Geographic za odkrycie komety Polonia.

W 2014 roku za działalność popularyzującą astronomię i liczne odkrycia Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła nazwę planetoidy 376574 Michalkusiak odkrytej przez Rafaela Ferrando i Rafała Reszelewskiego.

W 2017 roku Zespół Obserwatorium Polonia, który tworzą m.in. Michał Kusiak, Michał Żołnowski, Rafał Reszelewski oraz Marcin Gędek został uhonorowany nagrodą Edgara Wilsona 2015 za odkrycie komety C/2015 F2 (Polonia). Nagroda przyznawana jest od 1999 roku przez Fundację Edgara Wilsona oraz Smithsonian Astrophysical Observatory za odkrycia komet dokonywane drogą amatorską.

Udostępnij Drukuj E-mail