Bez komentarzy


"Nawet 100 tys. pątników w 20 krajach weźmie w tym roku udział w EKSTREMALNEJ DRODZE KRZYŻOWEJ. Nocą, w milczeniu i samotności każdy z nich przejdzie pieszo jedną z kilkuset tras liczących od 40 do 133 km. – EDK to globalny startup religijny i sposób praktykowania duchowości na miarę XXI wieku"- mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek, pomysłodawca projektu, twórca SZLACHETNEJ PACZKI.

23 marca już po raz 10. odbędzie się EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA pod hasłem DROGA (PIĘKNEGO) ŻYCIA.

Tylko w 2017 roku w EKSTREMALNEJ DRODZE KRZYŻOWEJ wzięło udział ponad 60 tys. osób. Uczestnicy podjęli wyzwanie w 11 państwach, w tym 252 miastach.

Chętni, którzy chcą wziąć udział w EDK, mogą to zrobić za pomocą strony www.edk.org.pl

Rekrutacja uczestników wystartowała  14 lutego i potrwa do 28 lutego.

  

EDK, czyli którędy droga


Ekstremalna Droga Krzyżowa czerpie z duchowości św. Franciszka – dużo ducha przy pełnym zaangażowaniu ciała. Odbywa się zawsze w Wielkim Poście. W tym roku większość pątników wyruszy w drogę 23 marca. Rozpoczną mszą świętą o godz. 20.00, a potem wyjdą na wybrane przez siebie, wcześniej przygotowane trasy. Na stronie www.edk.org.pl można ich znaleźć niemal 600 – nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie.

Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami tez troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego. Z reguły jest to sanktuarium.

Powrót do korzeni


Ekstremalna Droga Krzyżowa to aktualnie jeden z najszybciej rozwijających się ruchów religijnych na świecie. Korzysta z nowoczesnych technologii, a jednocześnie stanowi powrót do korzeni chrześcijaństwa. Pierwsi chrześcijanie, podobnie jak ludzie w XXI wieku, nie mieli czasu w ciągu dnia, dlatego odprawiali mszę świętą w nocy. I dla nich również praktykowanie chrześcijaństwa było inwestycją w nowe życie.
Pomysł na EDK zrodził się w roku 2009 w środowisku duszpasterstwa akademickiego prowadzonego w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka. Był odpowiedzią na poszukiwanie dróg pobożności na miarę XXI wieku i sposobem na połączenie Ewangelii i nowoczesności przez ludzi, którzy chcą łączyć życie religijne z rodzinnym i biznesowym. Rozwojowi EDK sprzyjał ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, a uczestnikiem i promotorem wydarzenia został również nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore. Projekt wspiera także obecny arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski.

"W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej chodzi o wyjście poza strefę komfortu i porzucenie jej na rzecz wyzwania. Nocna wędrówka w trudnych warunkach, fizyczny i psychiczny wysiłek na granicy wytrzymałości, a czasem już poza nią, dają pątnikom doświadczenie przekroczenia siebie, swoich ograniczeń i przyzwyczajeń, a to prowadzi ich do prawdziwej, głębokiej zmiany. Kiedy człowiek zrobi to raz, wie, że może zrobić to znowu.To dlatego EDK jest dla wielu ludzi przełomem. Pomaga im „odpalić” w sobie zmianę, otworzyć się na Boga i drugiego człowieka."– tłumaczy ks. Stryczek.

 

 

Zlokalizować  trasy w swojej okolicy można  tutaj 

Wybrane trasy w Beskidach:

Żywiec-Zabłocie trasa św. Floriana  51 km

Żywiec-Zabłocie, Wieprz, Brzuśnik, Magura, Skała, Słowianka, Żabnica, Hala Boracza, Hala Redykalna, Hala Lipowska, Hala Rysianka, Romanka, Sopotnia Mała, przeł. U Poloka, Trzebinia, Żywiec-Sporysz, Żywiec-Rynek, Żywiec-Zabłocie

To trasa dla osób z dobrą/bardzo dobrą kondycją fizyczną, w większości w terenie górskim po znakowanych szlakach PTTK. 14 km powyżej 1000 m.n.p.m. Możliwy śnieg, błoto. Na odcinku od stacji XII do XIII szlak słabo oznaczony (możliwość pobłądzenia).

Żywiec-Zabłocie trasa bł.o. Michała  41 km 

Żywiec-Zabłocie, Żywiec-Rynek, Moszczanica, Rychwałd, Łękawica, Okrajnik, Gilowice, Ślemień, Jasna Górka, Pewel Ślemieńska, Pewel Mała, Rychwałdek, Łyska, Żywiec-Sporysz, Żywiec-Zabłocie

Trasa prowadzi w większości drogami asfaltowymi. W kilku miejscach przejścia drogami polnymi. Na trasie strome podejścia i zejścia.

Żywiec-Zabłocie trasa św. Stanisława  38 km

Żywiec-Zabłocie, Żywiec-Rynek, Kocurów, Moszczanica, Rychwałd, Rychwałdek, Ostry Groń,  Pewel Ślemieńska, Czeretnik, Janikowa Grapa, Jeleśnia, Kiełbasów, Pewel Mała, Żywiec-Sporysz, Żywiec-Zabłocie

Trasa prowadzi drogami asfaltowymi i leśnymi. Na trasie możliwe błoto, do przejścia odcinek na przełaj - dnem wąwozu, następnie polana i las (za znakami odblaskowymi),  strome podejścia i zejścia.

Żywiec-Zabłocie trasa św. s.Faustyny  25 km

Żywiec-Zabłocie, Leśna, Lipowa, Twardorzeczka, Radziechowy, Matyska, Przybędza, Radziechowy, Wieprz, Żywiec-Zabłocie

To trasa dla osób ze słabszą kondycją lub chcących "posmakować" trudów EDK przed przyszłorocznym udziałem w pełnej trasie EDK, trasa prowadzi drogami asfaltowymi z krótkimi odcinkami dróg polnych i leśnych, ma jedno strome podejście i zejście.

 Żywiec-Zabłocie trasa św. Pawła 26 km

Żywiec-Zabłocie - Żywiec-Sporysz - Świnna - Przyłęków Sanktuarium MBWW - Jastrzębica - Wieprz - Żywiec-Zabłocie

Na trasie możliwe błoto, strome podejścia, marsz przez pola.

 

źródło: edk.org.pl

zdjęcie w tle: bielsko.gosc.pl

Udostępnij Drukuj E-mail