Bez komentarzy

 

,Wczoraj do ciebie nie należy.

Jutro niepewne...

Tylko dziś jest twoje”.

Jan Paweł II

Zaproszenie na 2 kwietnia 2018 r. Fiaccola di Lolek - ,,Płomień Pamięci”

w XIII rocznicę przejścia do Domu Ojca, Św. Jana Pawła II

oraz IV rocznicę kanonizacji JP II obchodzony

u stóp Krzyża Jubileuszowego w Radziechowach na Matysce

 

2 kwietnia 2018 r. u stóp Krzyża Jubileuszowego w Radziechowach na Matysce odbędzie się modlitewne czuwanie:

- 20:15 spotkanie przy I stacji, rozważanie tajemnic Różańca św. na trasie Golgoty Beskidów - ułożenie Drogi Światła (prośba o  przyniesienie wkładów do zniczy) zapalone znicze układamy wzdłuż drogi wiodącej na Matyskę, rozpoczynając od IV stacji z zachowaniem ostrożności, tak by nie zapalić trawy
- 21:00 Matyska – Apel Jasnogórski i wspólne śpiewanie ulubionych pieśni św. JP II
- 21:37 zapalenie ogniska i odśpiewanie Barki …

Pod Jubileuszowym Krzyżem nie może zabraknąć młodzieży i tych, którzy mieli to szczęście 10 lat temu być w tym miejscu, w momencie kiedy aparat fotograficzny zarejestrował wyjątkowy kształt ognia – kształt przypominający postać błogosławiącego JP II. Zdjęcie nazwanego później ,,Fiaccola di Lolek”

Mieszkańcy Radziechów proszeni są o to, by wzorem lat ubiegłych, zapalili znicze wzdłuż drogi  główniej przez Radziechowy.

Modlitewne czuwanie odbędzie się bez względu na pogodę. Trzeba stosownie ubrać. Matyska to odsłonięta góra w Beskidach dlatego może być zimno i wietrznie.

 

Historia ,,Płomienia Pamięci” na Matysce

"A wszystko zaczęło się 2 kwietnia 2006 r. rocznica śmierci Św. JP II. Parafia Św. Marcina w Radziechowach zorganizowała Marsz Promienisty – modlitewne spotkanie podJubileuszowym Krzyżem na które docierały grupy pątników z różnych okolic Żywiecczyzny,a nawet i Cieszyna oraz Ustronia. Liczba czuwających dochodziła do 2000 osób (to I i II spotkanie było organizowane w sobotę natomiast w odpowiedzi na apel PTTK ,,Szarotka” zAndrychowa i Grupy Modlitewnej z Gronia Jana Pawła II - Stowarzyszenie Dzieci Serc wspólnie z Niezawodnymi Strażakami z OSP Przybędza i Radziechowy, przy licznym współudziale Parafian z Dekanatu Radziechowskiego podjęli modlitewne czuwanie na Matysce, o 21.37 zapłonęło ognisko – Płomień Pamięci, a syreny strażackie przypomniały o doniosłości chwili. Popłynęły łzy smutku, żalu, ale i radości.

Przecież Nasz Papież jest już w Domu Ojca i nadal pragnie nam pomagać. W ten sposób oddaliśmy Hołd Największemu z Polaków, Janowi Pawłowi II. Śpiewając ulubione pieśni Papieża, czuliśmy Jego obecność wśród nas. A widząc inneogniska na szczytach beskidzkich gór – zrozumieliśmy, że utworzyliśmy wspólny świetlany łańcuch – łańcuch zjednoczonych w modlitwie serc. Dziękujemy Ci Panie za Tych ludzi, dzięki którym mogliśmy w tym cudownym miejscu trwać na modlitwie, a szczególnie jesteśmy wdzięczni za śp. Ks. Prałata Stanisława Gawlika, który ten wyjątkowy zakątek Beskidów odkrył dla nas i naszych potomnych.

2 kwiecień 2007 r. Czas biegnie nieubłaganie. Minęły już dwa lata od momentu odejścia do Domu Ojca, Sługi Bożego Jana Pawła II. A my nadal słyszymy Jego głos i co najważniejsze, czujemy Jego obecność. To dla Niego – 02.04.07r. na szczytach naszych beskidzkich gór zapłonęły wieczorem ogniska - ,,chóry”, w ten właśnie szczególny sposób, tak jak to czynili niegdyś nasi pradziadowie połączyliśmy się we wspólnym modlitewnym czuwaniu. W Radziechowach płonęły dwa ogniska; jedno na Matysce, a drugie na Kopie. Na Matysce zebrała się liczna grupa pielgrzymów, którą dowodziły dwie jednostki OSP z Przybędzy i Radziechów oraz Stowarzyszenie Dzieci Serc .Czekając na godz. 21.37 odmówiliśmy cząstkę Różańca Św. modliliśmy się w tych intencjach, które każdy osobiście mógł wypowiedzieć do mikrofonu. A były one następujące: o rychłą beatyfikację i kanonizację Sługi Bożego Jana Pawła II, za śp. ks. Prałata Stanisława Gawlika twórcę Golgoty Beskidów, za obecnego ks. Proboszcza Ryszarda Kubasiaka – kontynuatora budowy, za fundatorów Krzyża Jubileuszowego i stacji Drogi Krzyżowej, o łaski wytrwania w dobrym mieszkańców parafii i wszystkich przecierających szlaki na Matyske, o świętych kapłanów, za dusze w czyśćcu cierpiące.

Następnie śpiewaliśmy ulubione pieśni Jana Pawła II i tak dotrwaliśmy do 21.37 wówczas to nastąpiła cisza, każdy w skupieniu, na indywidualnej rozmowie z Panem Bogiem przedstawiał swoje głęboko zamknięte w sercu sprawy. Tego wieczora nikomu nie śpieszyło się do domu, jeszcze długo śpiewaliśmy, ciesząc oczy migocącymi płomieniami ogniska na tle nocnej Panoramy Kotliny Żywieckiej.

Wozy strażackie, migocąca sygnalizacja świetlna i dźwięk syreny alarmowej to wszystko razem stanowiło niepowtarzalną oprawę tej uroczystości. Warto było zadać sobie trochę trudu i być w tej godzinie na Matysce, a jaki kształt miał płomień o 21.37 to można zobaczyć na zdjęciu wykonanym przez Grzegorza Łukasika z Twardorzeczki. Te wspomnienia to już historia, ale jaka historia, wpierw lokalna prasa pisała o wyjątkowym zdjęciu i pewnie nic by się już nie wydarzyło, gdyby nie spotkanie Ks. Władysława Janke, Proboszcza z Lalik – nauczyciela, z Ks. Jarosławem Cieleckim Dyrektorem Watykańskiego Serwisu Informacyjnego – uczniem. To dzięki nim zdjęcie ,,Płomienia Pamięci” obiegło świat, a III Rocznica Śmierci Jana Pawła II stała się  wydarzeniem międzynarodowym.

2 kwietnia 2008 r. dotarła do Radziechów na Matyskę międzynarodowa grupa maratończyków niosąca pochodnię zapaloną od ognia z grobu JP II. Maratończycy w ciągu kilku dni przebiegli trasę od Zakopanego, Niegowici, Krakowa, Wieliczki, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic do Bielska. Ostatni etap Bielsko – Biała Trzy Lipki do Radziechów pod Jubileuszowy Krzyż na Matysce. Cały czas grupie biegaczy towarzyszył obraz Matki Bożej z Niegowici – nazwanej Matką Boską Dobrego Początku – bo to właśnie u Jej stóp modlił się wikary Ks. Karol Wojtyła. Tyle razy słyszeliśmy słowa "Totus Tuus" więc i tym razem Ona towarzyszyła wyjątkowej wizycie Ojca Świętego na Podbeskidziu. Całą uroczystość zawdzięczamy Ks. Jarosławowi Cieleckiemu – Dyrektorowi VSI. 28 marca 2009 roku nie biegliśmy, lecz pielgrzymowaliśmy tą samą trasą co biegacze. Nieśliśmy ogień – przechowywany przez Siostry Redemptorystki opiekujące się Krzyżem na Trzech Lipkach, a nad nami unosiły się biało żółte baloniki, które wypuściliśmy do Nieba – a każdy balonik to jedna prośba o wstawiennictwo JP II u Naszego Pana. Obok krzyża i Płomienia nieśliśmy również obraz Naszej Matki – Szafarki Łask.

Podejmując trud modlitwy w drodze, idąc pielgrzymką z Bielska Białej do Radziechów połączyliśmy niewidzialną siecią dwa identyczne Krzyże; jeden zwany Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia na Trzech Lipkach, ze starszym o rok Krzyżem Jubileuszowym na górze Matysce, a ta misternie pleciona z pięciolinii sieć, zapełniona nutkami ,,Barki”, ,,Liczę na Ciebie Ojcze” czy ,,Oto Jest Dzień” na pewno zaowocuje Obfitym Połowem. Mamy nadzieję, że to modlitewne wędrowanie na stałe zagości w Kalendarzu Pielgrzymkowym. A liczba Pielgrzymów świadczyć będzie o naszej pamięci i realizacji Testamentu JP II. W tym roku będziemy pielgrzymowali 19 maja – sobota, mały jubileusz powędrujemy X raz. Już dziś warto zaplanować wolny czas na wyjątkowe spotkanie z P. Bogiem i naszym Św. JP II "


JK

 

zdjecie: bielsko gosc

żródło tekstu : Golgota Beskidów 

Udostępnij Drukuj E-mail