Bez komentarzy

 

Wprawdzie do jesiennego wyzwania biegowego jeszcze około 150 dni, ale już dziś przypominamy o tej jednej z największych na Żywiecczyźnie imprezie sportowej. Aż 150 dni czy tylko 150 dni? By podjąć trud trasy maratońskiej, warto już dziś poczynić odpowiednie przygotowania treningowe. A jest się gdzie zmęczyć.

 

 

kocjan.pl

 

 

Maraton Beskidy to już impreza kultowa. 5 listopada po raz 9 Radziechowy powitają w swych gościnnych progach maratończyków. Przypominamy, że królewski dystans liczy 42 kilometry. To nie koniec trudności. Bowiem nie lada wyzwaniem jest trasa, piękna, urokliwa, ale i wymagająca. Trasa maratonu wiedzie przez malownicze zakątki Beskidu Żywieckiego, a jej punkt kulminacyjny stanowi podejście na Skrzyczne. Całość trasy jest mocno pofałdowana, z licznymi podbiegami i zbiegami. Prowadzi z Radziechów przez Ostre, do doliny Zimnika, a następnie na Skrzyczne, by przez Golgotę Beskidów z powrotem dobiec do mety w Radziechowach.  Zawodnicy w połowie maratońskiego dystansu wbiegają asfaltową trasa na Skrzyczne, gdzie przy odrobinie szczęścia i dobrej pogody, na szczycie cały trud wynagradzają widoki. To nie koniec wyzwania. Trasa maratonu określana jest przez biegaczy jako selektywna, a tu już potrzeba odpowiedniego przygotowania. Wisienką na torcie na trasie jest Matyska, na którą zawodnicy wbiegają po 39 kilometrach maratonu. Dla zmęczonych już mocno biegaczy pokonanie tego odcinka stanowi duże wyzwanie. Po drodze mijamy monumentalne figury drogi krzyżowej, które potęgują niezwykłe wrażenia Golgoty Beskidów. Warto podkreślić, iż całość trasy zawodów jest doskonale przygotowana i oznaczona. W miejscach skrzyżowań kierunek wskazują wolontariusze lub strażacy. 

 

 

lipowaiokolice.blogspot.com

 

 

Równolegle z biegaczami dystans maratonu pokonują uczestnicy marszu Nordic Walking. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, maraton NW ma status Mistrzostw Polski. Dla mniej wytrawnych sportowców organizator przygotował krótszą, bo licząca 17 km, trasę Nordic Walking. 

Niesamowity jest też klimat maratonu. Kto był raz - powraca. Dla trasy, widoków, ludzi i miejsca. Na starcie, trasie i mecie - zbójnicy. Wraz z towarzysząca im muzyką regionalną nadają niezwykły koloryt. Do tego wyśmienity posiłek po biegu i prawdziwie rodzinna, serdeczna atmosfera. 

 

 

maratonbeskidy.pl

 

 

A kto za tym stoi?

 

Organizatorem Maratonu Beskidy jest Rodzinny Klub Biegacza "Baca" Radziechowy, a nad całością czuwa Komandor Edward Dudek. To dzięki niemu i jego staraniom maraton ma taki, a nie inny kształt i atmosferę.  To na jego zaproszenie wracają do Radziechów ci, którzy byli tu choć raz. Baca wita wszystkich osobiście na mecie i wręcza każdemu medal. Na trasie pojawia się znikąd, zdaje się przemieszczać przed biegaczami i wszystkim gorąco dopinguje. Warto podkreślić, iż Maraton Beskidy to owoc zaangażowania całej rodziny Bacy - żony Ireny, syna Sebastiana i córki Weroniki. Edward Dudek to nie tylko doskonały organizator, to przede wszystkim pierwszy.

 

 

lipowaiokolice.blogspot.com

 

 

Polak, który pokonał Spartathlon - bieg z Aten do Sparty, liczący 246 km. Zwycięzca wielu ważnych biegów narciarskich i reprezentant Polski. 

Na uznanie zasługuje fakt, iż Maraton Beskidy w latach 2009 - 2015  został doceniony za organizację i prestiż przez Portal Biegi Górskie. Wyrazem tegoż uznania była przyznawana w drodze głosowania Złota, Srebrna i Brązowa Kozica.

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail