Bez komentarzy

Twórczy wypoczynek w kreatywnej atmosferze, czyli Plenery Artystyczne w Soli Kiczorze z doktorantką ASP w Katowicach Agatą Szymanek.

Plener artystyczny to zorganizowany wyjazd grupy ludzi – artystów, którzy z dala od zgiełku cywilizacji zainspirowani przez naturę, tworzą swoje dzieła.

Twórczość plenerowa stała się popularna w XIX wieku dzięki francuskim malarzom barbizończykom i impresjonistom. Przyczyniły się też do tego dwa wynalazki: przenośne, lekkie sztalugi plenerowe i farby w tubkach. Obrazu niekiedy dopełniał mniejszy lub większy biały parasol, dający równo rozproszone światło na płaszczyznę płótna. Propagatorami malarstwa plenerowego we Francji byli Camille Corot, Claude Monet, Camille Pissaro, Piere-Auguste Renoir, Vincent Van Gogh.Uwolnili ją z historycznych rekwizytów, wprowadzili światło, blask i powietrze.

W Polsce w tym czasie malowali w plenerze Julian Fałat, Józef Pankiewicz, Leon Wyczólkowski, Wojciech Weiss, Jan Stanisławski. 

Końcem sierpnia i w drugiej połowie września Agata Szymanek - finalistka Międzynarodowego Konkursu Sztuki Współczesnej w Dubaju oraz finalistka 12 konkursu Gepperta zagości w Soli Kiczorze i poprowadzi niezwykłe warsztaty u podnóża góry Rachowiec (954m n.p.m.) nad rzeczką Czarna Soła.

W programie plenerów artystycznych są warsztaty tworzenia własnego podobrazia, warsztaty „monotypia”, warsztaty „land-art”, wykład „instalacja”, wykład „performans”, wspólna wycieczka w góry ze sztalugami, kino plenerowe, gra artystyczna, wernisaż i ogniska. Warsztat przeznaczone są dla uczniów, studentów i dorosłych.

Dla osób, które do 14 sierpnia prześlą na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. zdjęcia trzech wybranych prac artystycznych - reprodukcji oryginalnych dzieł w dowolnej technice oraz formularz zgłoszenia do wygrania jest wyjazd na plener artystyczny w dniach 21-27 sierpnia 2016.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły