Jest najdłuższym pozamiejskim tunelem drogowym w Polsce. Jego długość wynosi 678 metrów. Nazwa tunelu pochodzi od imienia matki Karola Wojtyły. Obiekt jest fragmentem drogi ekspresowej S1 i poprowadzony został przez środek Sobczakowej Grapy ( 766 metrów n.p.m.) – łączy jednocześnie Bielsko – Białą ze Zwardoniem i dalej ze Słowacją.  Inwestycja wraz z prawie 5 – kilometrowym odcinkiem trasy kosztowała 391, 5 mln zł. Tunel „Emilia” został wydrążony metodą górniczą i ma kształt podkowy. Do użytku publicznego został oddany 5 marca 2010 roku. Roboty pod Sobczakową Grapą natomiast zostały rozpoczęte w 2008 roku.  W tunelu obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h.

W minioną środę 19 października w godzinach od 6 do 22 tunel drogowy został zamknięty. Z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach odbyły się w obiekcie cykliczne ćwiczenia przeznaczone dla służb ratowniczych i policji. W ramach ćwiczeń zostały także przeprowadzone eksperymenty pod nadzorem przedstawicieli Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Tym samym ruch pojazdów wyjątkowo w tym dniu został przekierowany na drogę powiatową - starą drogę DK69. W ćwiczeniach brały udział m.in. OSP Laliki i Zwardoń.

Szkolenia w tunelu „Emilia” dla służb ratowniczych odbywają się cyklicznie i obejmują m.in. sprawdzanie procedur powiadamiania, koordynacji i współdziałania służb uczestniczących w ćwiczeniach oraz doskonalenie umiejętności podejmowania decyzji w sprawie kierowania do działań ratowniczych. Kształtują także umiejętność współdziałania zarządzającego tunelem z kierującym akcją ratunkową. Służą także sprawdzeniu procedur zamknięcia tunelu na wypadek powstałego zdarzenia.

Zdjęcia: Roberta Wierzbickiego

{gallery}cwiczeniaTunel2016{/gallery}


Inne artykuły