W miniony weekend 12 i 13 listopada odbyły się XXV Posiady Gawędziarskie i XXVII Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych. Konkursowe zmagania zostały zainaugurowane w sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni.

13 listopada w niedzielę gościliśmy w Milówce w Starej Chałupie, podczas drugiego dnia niezwykłego spotkania beskidzkich muzyków i gawędziarzy. Była to wyjątkowa okazja, by w klimacie śpiewu, tradycji i muzyki kultywować naszą rodzimą kulturę. Stara Chałupa w Milówce to nie tylko bowiem muzeum; miniona niedziela pokazała, iż czas w niej wcale się nie zatrzymał – Chałupa tętniła życiem, muzyka i radością. Jak podkreślił jednak Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce Andrzej Maciejowski – „ważne jest pielęgnowanie tradycji regionu, ale najważniejszy dziś jest ten wspólnie spędzony czas”. I tak też było.

Konkurs rozpoczęły tradycyjne dźwięki trombity. Mocnym rytmem zaprezentowała się Kapela Grojcowianie, a zaraz po niej swoje umiejętności przedstawili multiinstrumentaliści, muzycy i gawędziarze. W niedzielę wystąpili także podopieczni Fundacji Braci Golec.

Głównym organizatorem weekendowego spotkania był Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku – Białej reprezentowany przez Panią Monikę Teśluk. Skład komisji: dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, Jan Brodka – muzyk, folklorysta, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka”, Bartek Rybka – muzyk z Koniakowa, Janusz Legoń - krytyk literacki, Waleria Prochownik - gawędziarka, autorka tekstów gwarowych, prof. Jadwiga Wronicz - kierowniczka Pracowni Gwar Małopolskich IJP PAN.

Koncert laureatów odbędzie się 20 listopada w Domu Ludowym w Wieprzu.

Zdjęcia Robert Wierzbicki

{gallery}posiadyMilowka2016{/gallery}


Inne artykuły