Występ podsumowujący warsztaty pieśni Romów słowackich i węgierskich, prowadzonych przez Agatę Siemaszko i Miraslava Rajt w Żywcu w Restauracji Stary Dwór. Warsztaty trwały 3 dni, a podsumowaniem był koncert prowadzących oraz prezentacja pieśni romskich przez grupę warsztatową.

Agata Siemaszko - wokalistka doskonale znana słuchaczom Programu II-go Polskiego Radia oraz miłośnikom muzyki cygańskiej i World-music w Polsce i na Słowacji. Uczyła się gry na basach podhalańskich u Krzysztofa Trebuni – Tutki, na skrzypcach u Marka „Maji” Łabunowicz; przez kilka lat była członkiem romskiego zespołu Kałe Bała legendarnej poetki i pieśniarki Teresy Mirgi z Czarnej Góry. Skończyła studia licencjackie z zakresu etnologii na Uniwersytecie Śląskim oraz podyplomowe studia etnomuzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. W maju 2011 r. w duecie z Kubą „Bobasem” Wilkiem zdobyła Grand Prix oraz Nagrodę Specjalną im. Cz. Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja, zaś płyta duetu, „Ogień i Woda” uzyskała tytuł Fonogramu Radiowej Dwójki za rok 2013.

Przez dwa lata Agata współtworzyła także polsko-słowacki projekt FallGrapp, który w roku 2012 zwyciężył w konkursie Fatt Kools Słowackiego Radia FM i został okrzyknięty przez krytykę jednym z najciekawszych projektów w historii słowackiej muzyki alternatywnej. Debiutancki albumu FallGrappu, Rieka zdobył 5 nagród w konkursie Radio_Head Awards za rok 2014.

Współpracowała z austriacko-węgierskim kompozytorem, Ferrym Janošką przy nagrywaniu muzyki do spektaklu „Der Fluss”. W maju 2014 Agata nawiązała stałą współpracę z pochodzącą z Bratysławy wirtuoz cygańskich skrzypiec, Barborą Botošovą, która trwa do dzisiaj.

Miroslav Rajt - wybitny słowacki cymbalista. Absolwent bratysławskiego konserwatorium, gdzie studiował grę na cymbałach węgierskich, skończył również studia na wydziale kompozycji i dyrygentury bratysławskiej HTF-VŠMU. Jego wirtuozeria oczarowała słuchaczy nie tylko na Słowacji, ale również w wielu innych krajach na całym. Był solistą najważniejszych słowackich zespołów reprezentacyjnych SĽUK i LÚČNICA, OĽUN (Orkiestra Instrumentów Ludowych Słowackiego Radia). Przez kilkanaście lat związany był z Violin Orchestra Bratislava pod kierownictwem Eugena Botoša.

Klaudia Białożyt

Realizacja nagrania:

Szymon Pytel

Marcin Krywult

Mariusz Jasek

Więcej wideo na: http://wgmedia.eu/reportaże


Inne artykuły