Zapraszamy na kolejny wywiad z serii ludzie z pasją. Poznajmy historię Bożeny Gazdy z Brzuśnika, które szyje i projektuje z pasją. Po wielu latach zdecydowała się na otwarcie swojej działalności jaką jest studio projektowe. W prowadzeniu działalności wspiera ją mąż Dominik Gazda, najbliżsi oraz znajomi. Własna firma to nie lada wyzwanie, lecz ..."Jeśli swych marzeń nie starasz się realizować, podejmując konkretne działania to zawsze pozostaną tylko życzeniami. W życiu trzeba umieć rozpalić w sobie żar."( Bear Grylls). 

Magdalena Sporek: Czym dla Ciebie jest krawiectwo, szycie, projektowanie odzieży?

Bożena Gazda:  - Krawiectwo jest dla mnie od młodzieńczych lat pasją. Uczęszczałam do szkoły odzieżowej w Bielsku – Białej, gdzie uczyłam się szyć, tworzyć siatkę konstrukcyjną, modelować, szyć na miarę. Następnie przez ponad 25 lat pracowałam w firmach krawieckich, gdzie utrwaliłam zdobyte w szkole umiejętności w praktyce oraz nauczyłam się pracy zespole. Trendy się zmieniały, weszły nowe technologie, bardzo dużo się nauczyłam. Brałam udział w tworzeniu modeli, opracowywaniu technologii, konstrukcji i stopniowaniu szablonów w systemie komputerowym, poznałam pracę taśmową, funkcjonowanie wzorcowni, szwalni, krojowni i wykańczalni. Jednocześnie  w domu, we własnym zakresie, tworzyłam odzież dla rodziny i znajomych inwestując w sprzęt i tkaniny. Dzisiaj eksperymentuje i łączę różnego rodzaju tkaniny. Uwielbiałam  też dobierać te ostatnie smaczki czyli dodatki.

Co spowodowało, że odważyłaś się założyć własną firmę?

- Długo bałam się otworzyć własną firmę. Miałam wiele obaw i mnóstwo strachu, ale wiedziałam że chcę to zrobić, żeby na nowo cieszyć się pasją z pracy. Bardzo wiele osób mnie wspierało, szczególnie najbliżsi i znajomi. Rzeczy, które dla nich robiłam podobały im się i dodatkowo zachęcali mnie do tego. Dzisiejszy rynek jest bardzo przesycony, wiele firm odzieżowych się zamyka, to też mnie niepokoiło. Z drugiej strony zauważyłam, że ludzie szukają czegoś wyjątkowego i nie jesteśmy, jak to mówiły zawsze moje koleżanki z pracy "bici z matrycy", tacy sami z idealnymi proporcjami i wymiarami. Czasem naprawdę niewiele jest potrzebne, żeby wyglądać super, a to, że jesteśmy inni świadczy tylko o naszej wyjątkowości. Własna firma to wyzwanie, jednak uważam, że moje doświadczenie zawodowe w tej branży jest bardzo cenne i mogę go wykorzystać. Zobaczyłam też, że coraz bardziej wzrasta zainteresowanie tego typu usługami i wiele osób o nie pyta. Jestem osobą dobrze zorganizowaną i mam dużo zapału do pracy i mnóstwo inspiracji, mam poczucie smaku i stylu. Stwierdziłam, że te cechy pomogą  mi w prowadzeniu firmy i zdobywaniu klientów.

Kolejną ważną motywacją  do założenia własnej firmy była dla  mnie potrzeba niezależności  oraz możliwość łączenia pracy z życiem osobistym. Jestem matką trójki dzieci, a z tym jak wiadomo wiąże się szereg obowiązków rodzinnych i domowych.

Z czego cieszysz się najbardziej?

- Prowadzenie własnej firmy daje mi możliwość rozwoju osobistego. Szycie wymaga ode mnie ciągłego dokształcania się, szukania nowinek, przyciągania klientów innowacyjną i konkurencyjną ofertą. Satysfakcja z prowadzonej działalności jest dla mnie motywacją do dalszego rozwoju i realizowania marzeń, na które zawsze jest czas.

Uwielbiam szyć dla indywidualnych klientów, ponieważ mogę stworzyć coś wyjątkowego dla danej osoby. Podkreślić jej walory – dobrać stylizację i sprawić, że ta osoba zmieni się na moich oczach i wyjdzie ze studia zadowolona. Klienci wracają ponownie, co jest dla mnie ogromną radością. Lubię widzieć uśmiech na twarzach innych. 

Moją pasję do szycia wreszcie dogoniła odwaga - myślałam o tym od wielu lat i wreszcie moje marzenie, dzięki wsparciu najbliższych i znajomych udało mi się zrealizować.

Co jest twoim dodatkowym atutem?

- Z moim doświadczeniem i posiadanym wyposażeniem pracowni mogę współpracować z innymi firmami tworząc dla nich szablony, układy kroju i wspierać firmy w procesie produkcyjnym. Tworzenie szablonów i stopniowanie w systemie komputerowym jest swego rodzaju unikatowym rodzajem usługi w branży krawieckiej z uwagi na fakt, iż na rynku pracy istnieje niewiele osób, które posiadają takie umiejętności i doświadczenie w pracy przy obsłudze systemów komputerowych do obróbki szablonów i układów kroju oraz nowoczesny  sprzęt, na którym można to wykonywać.

W naszym studiu projektowym powstają projekty szablonów odzieżowych w systemie komputerowym GEMINI CAD. Opracowywana jest dokumentacja techniczno-technologiczna oraz normy zużycia materiałów, tworzone są układy kroju na zlecenie klienta i drukowane na ploterze. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań, jakim jest między innymi system komputerowy GEMINI CAD daje  możliwość przyspieszenia pierwszego etapu produkcji odzieży firmom, które zdecydują się na tego typu usługi.

U nas skorzystać można również z oferty wysokiej jakości tkanin. Jest to moja propozycja dla większego komfortu klientów, by oszczędzić im czasu na indywidualne poszukiwanie materiałów.

Dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów.

- Ja również dziękuję WGmedia za możliwość podzielenia się moją historią, może pomoże ona innym osobom uwierzyć w siebie i da początek do zmian.

Korzystając z okazji, dziękuję także wszystkim osobom, które wspierały mnie i robią to nadal, ponieważ to one dały mi impuls by uwierzyć w siebie i zacząć realizować marzenia. Dziękuję Panu Bogu, gdyż zaufałam Jego opatrzności, a On mnie nie zawiódł, jak pisze w Psalmie 37, który prowadzi mnie przez życie  i dodaje mi otuchy w trudnych momentach: "Raduj się w Panu, a On spełni pragnienia Twojego serca. Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu. On sam będzie działał".

 {gallery}bozka{/gallery}

zdjęcia: Sabina Janda