Dla jednych pokonanie tras rowerowych to kwestia honoru, dla innych to w dużej mierze kwestia silnej woli i wielka frajda z jazdy, satysfakcja wygranej ze sobą, trasą, Beskidami…

Gmina Rajcza posiada łącznie 86 km tras rowerowych oznaczonych numerem 34-370.32. Ścieżki prowadzą głównie leśnymi drogami gruntowymi. A o to niektóre z nich. Wszystkiego nie zdradzimy, bo to trzeba przeżyć samemu.

Zielony szlak z Rycerki Górnej Kolonii prowadzi na Przegibek. Pierwsze 3 kilometry to leśna droga. W miejscu, gdzie zielony szlak odbija w lewo, my także skręcamy. Wjeżdżamy w piękny podjazd. Jednak lepiej rozważnie podjeść do tematu i oszczędzać siły. Przydadzą się na odcinku Przegibek-Wielka Racza.

mtbtrophy.com

Czerwonym szlakiem z Przegibka na Wielką Raczę są bardzo strome podjazdy, wąskie kręte nawrotki, ciasne s-ki między drzewami, uskoki, ciągła akcja i te zapierające dech w piersiach widoki z jednej z ostatnich polan przed Raczą. Tego odcinka nie sposób opisać kilkoma słowami. Góra, dół, góra dół. Trasa prowadzi przez rezerwat Śrubita wzdłuż granicy państwowej. Widać słupki graniczne ze Słowacją. Ciągłą akcja, zero wytchnienia, masz technikę to jedziesz, nie masz to... I to jest piękne w tych ścieżkach. Kilka skalnych schodów i już widać szczyt Raczy. Szlak wymaga czujności oraz świeżości umysłu.

Łukasz Pisiewicz

Odcinek Upłaz – Magura to majstersztyk ze wskazaniem na przepiękny trawers Przysłopu. Progi, korzenie, wąska ścieżka – mistrzostwo. Wiele kolein w dolnej części. Podjazd pod Magurę to zbawienie dla rąk. Dalej to już w sumie bułka z masłem. Horyzont ukazuje kolejne cele. Mijamy Beskid Graniczny, Skalankę. Trasa biegnie w kierunku na Zwardoń i przejście graniczne do Myta.

Polecane ścieżki rowerowe na terenie Gminy Rajcza :

Rajcza – Rycerka Dolna – Rycerka Górna – Kolonia – Przegibek – Ciapków

Rycerka Górna Roztoki – Wielki Przysłóp – Magura – Grańczne – Zwardoń Bór –  Sól Słańce

Sól – Rycerka Dolna – Rajcza

Rycerka Górna – Sól Oźna – Magura

Rycerka Dolna Głebokie – Chromiczaki – Sól

Zwardoń Myto – Groń – Gomułka – Sól

Zwardoń Schronisko PTTK – Wieczorek – Mały Rachowiec

Zwardoń – Misiorki – Miodowiec – Magura – Podścigłów

Na zakończenie warto wspomnieć również, iż w Rajczy znajduje się Pump Track. Tor rowerowy to nie tylko atrakcja dla tych, którzy na rowerach jeżdżą od dawna. To równocześnie szansa dla tych, którzy poszukują innych zainteresowań i nowych form aktywnego spędzania wolnego czasu na powietrzu.

WSZYSTKIE WYCIECZKI z CYKLU "TURYSTYKA W BESKIDACH"

Udostępnij Drukuj E-mail