Tradycje piwowarskie Żywca sięgają czasów średniowiecza, gdy potwierdzono przywilej uprawy jęczmienia i warzenia piwa oraz nadano żywcowi prawo do tzw. mili ochronnej. Browar w Żywcu, jeden z pierwszych i najbardziej znanych w kraju, założony został w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga.

Już 12 lat po założeniu wysunął się na pierwsze miejsce spośród 260 browarów działających w Galicji. Podczas II wojny światowej Hitlerowcy zajęli browar i zmienili jego nazwę na Saybusch.

Po wojnie browar został znacjonalizowany. W 1951 r. Powstało przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Żywieckie Zakłady Piwowarsko- Słodownicze.

 31 grudnia 1990 r Zakłady Piwowarskie jako pierwsze w branży zostały sprywatyzowane i przekształcone w spółkę akcyjną.

maszwolne.pl

W 1994 r. roku głównym udziałowcem w przedsiębiorstwie Browary Żywiec S.A. został holenderski koncern Heineken International Beheer B.V.

Muzeum Browaru powstało w 2006 r. w wykutych w skale piwnicach leżakowych żywieckiego browaru z okazji 150-lecia jego istnienia.  Na powierzchni ponad 1600 m2 znajduje się 18 sal.

Wizyta rozpoczyna się w Sali Trzech Żywiołów, w której można obejrzeć składniki, z których robi się piwo oraz szczegółową makietę browaru.

Kolejne sale przenoszą zwiedzających przy pomocy „wehikułu czasu” do XIX-wiecznego Żywca, gdzie można obejrzeć pracownię architektoniczną, zakład bednarski, drukarnię, sklep kolonialny czy galicyjską karczmę.

Dalej to już XX w. Atrakcją jest np. sala w stylu art deco z kręgielnią, sale pokazujące proces tworzenia piwa od dawnych czasów po współczesne.

Zwiedzanie muzeum kończy się w salach prezentujących okres socjalizmu oraz w labiryncie wypełnionym dziesiątkami zdjęć, z którego należy znaleźć wyjście.

Muzeum Browaru różni się od innych muzeów tym, iż niemal wszystkiego można tam dotknąć.  Wpisane zostało ono do obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz jest tzw. punktem kotwicznym na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Rout of  Industial Heritage). Jest jednym z najbardziej nasyconych multimedialnie muzeów w Polsce.

rapido.com.pl

Na potrzeby muzeum Adventure Multimedialne Muzea przygotowało warstwę multimedialną ekspozycji, w tym inscenizacje historyczne, filmy dokumentalne, animacje, packshoty oraz kilkanaście realizacji muzycznych i słuchowisk. To tutaj można obejrzeć archiwalne dokumenty i film ze wspomnieniami arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg, córki ostatnich przed wojną właścicieli firmy.

Warstwę dźwiękową muzeum (piętnaście realizacji muzycznych i słuchowisk) przygotowała Fabryka Dźwiękuff .

Wnętrza zaprojektowane zostały przez zespół architektów pracowni Modulor oraz studio graficzne Pirus MTL. Odwzorowują one proces powstawania piwa w browarze.

Aby zwiedzić muzeum należy zarezerwować wizytę telefonicznie lub poprzez e-mail. 33 861 24 57 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Muzeum przygotowane jest w taki sposób, aby mogły je odwiedzić także osoby niepełnosprawne.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli. W poniedziałek jest nieczynne.

Godziny otwarcia: 10.00 – 18.00.

Udostępnij Drukuj E-mail