„Pilsko jest jedną z najwspanialszych gór narciarskich w Polsce” - tak o monumentalnej górze już w 1926 roku pisał Kazimierz Sosnowski, autor przewodnika po Beskidach Zachodnich.

U stóp Pilska leży malownicza miejscowość, która niegdyś należała do województwa bielskiego, dziś natomiast leży w granicach administracyjnych powiatu żywieckiego w gminie Jeleśnia. Położony nad rzeką Glinna Korbielów niezmiennie swym urokiem przyciąga turystów. Nad nim króluje Pilsko - drugi  po Babiej Górze co do wysokości szczyt górski w Beskidzie Żywieckim. Wprawdzie kulminacja Pilska leży po stronie słowackiej (1557 m), lecz nazwa ta obejmuje cały masyw.

Zaledwie kilka kilometrów od Żywca w masywie Pilska położony jest jeden z najznakomitszych ośrodków narciarskich w kraju. Mowa o ośrodku Pilsko - Jontek Korbielów. Z racji swojej wysokości i specyficznego mikroklimatu, który pozwala pokrywie śnieżnej utrzymać się nawet do początków maja - Pilsko jest jedną z najlepszych gór narciarskich.

Dynamiczny rozwój infrastruktury narciarskiej i dążenie do przystosowania północnych stoków góry do narciarstwa zjazdowego sprawia, iż już w latach 90. Pilsko staje się jednym z kultowych mieść narciarskich w Polsce.

Pierwszy wyciąg krzesełkowy powstaje w roku 2000. W 2013 roku uruchomiona zostaje nowa kolej na Solisko, a wkrótce po niej kolejna - na Buczynę.

Dlaczego Pilsko?

Żadna inna góra Beskidu Żywieckiego nie została tak doskonale przysposobiona dla narciarskich potrzeb jak Pilsko. Główne tereny narciarskie obejmują rejon Hali Miziowej oraz północno - wschodnie stoki Pilska. Główną zaletą najwyższej góry narciarskiej w Beskidach jest bez wątpienia wiele kilometrów narciarskich tras oraz nowy czteroosobowy wyciąg krzesełkowy. Wydajny system naśnieżania tras sprawia, iż do późnych godzin można korzystać z uroków białego szaleństwa. Zaletą jest także bezpłatny parking oraz możliwość jazdy freeridowej, czyli poza trasami.

Ośrodek narciarski Pilsko posiada 11 wyciągów oraz około 16 km nartostrad - naśnieżanych i bardzo dobrze oświetlanych.

Na terenie Korbielowa istnieją obok ośrodka Pilsko inne obiekty narciarskie:

* kolej linowa Baba - dwuosobowa, o długości około 900m, oświetlona; ze stacji dolnej Korbielów do górnej Baba - Solisko.

* Pyrzyk - to 4 trasy oświetlone trasy o różnym stopniu trudności. Długość - 400m.

* Harnaś - jedna z łatwiejszych tras, oświetlona, o długości 250 m.

* Kuligówka - łatwa oświetlona trasa o długości 400 m

* Kuligówka Mały - trasa łatwa, również oświetlona, licząca 150m.

* Cypisek - to stok idealny dla dzieci, narciarzy początkujących i snowboardzistów, oświetlony.  Trasa jest dośnieżana i przygotowana przez ratrak. Przy dolnej stacji wyciągu zlokalizowane są punkty gastronomiczne, parking, szkoła narciarska i snowboardowa, wypożyczalnia sprzętu oraz ski serwis. Długość trasy to 300m.

* Dimbo - czyli narciarskie przedszkole dla dzieci. Trasa liczy 90 m, a priorytetem przedszkola jest bezpieczeństwo dzieci i komfortowe warunki nauki. Dimbo znajduje się przy wyciągu talerzykowym koło kolei Baba.

Dla wygody wypoczynku turystów wprowadzona także skipassy. Obejmują one:

* Czteroosobową kolej krzesełkowa Korbielów - Solisko

* Czteroosobową kolej krzesełkowa Jontek Express

* Dwuosobowe krzesełko Korbielów - Szczawiny

* Dwa podwójne wyciągi orczykowe III i IV na Buczynkę

* Dwa podwójne wyciągi orczykowe V i VI ze Szczawin na Halę Miziową            

* Podwójny wyciąg orczykowy VII na Pilsko

* Podwójny wyciąg orczykowy VIII na Kopiec

* Talerzyk na Kopiec

Zdj. Pilsko-Jontek Korbielów

{gallery}pil{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail