20 października w gminie Novot, tuż za przejściem granicznym w Glince, we współpracy z gminą Ujsoły w ramach Program Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014–2020 mikroprojektu „Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego gmin Novot i Ujsoły”, którego całkowity koszt to 49 347,60 €, odbędzie się Dzień Turystyczny, w ramach którego zostanie otwarta nowa wieża widokowa.

Wieżę wybudowano na tzw. transgranicznym szlaku nad kościołem w Novocie. Z wieży widokowej roztacza się piękny widok na Tatry. Powstała w celu uatrakcyjnienia szlaku turystycznego oraz zwiększenia wykorzystania potencjału dziedzictwa przyrodniczego, jak również w celu zwiększenia liczby osób z Polski i Słowacji odwiedzających Orawę.

Będzie wykorzystywana przez mieszkańców i turystów, którzy będą mogli się zachwycać dziedzictwem przyrodniczym pogranicza.

W ramach mikroprojketu Gmina Novot zorganizuje wkrótce trzy wydarzenia kulturalne w celu ochrony dziedzictwa kulturowego:

 

  • Serowe uroczystości - impreza - jarmark serów, na wydarzenie zaproszeni zostaną serowarzy prezentujący swoje wyroby, uzupełnia to występy folklorystyczne, w ramach projektu powstanie 10 stanowisk gdzie będą prezentowane tradycyjne wyroby,

  • Jarmark bożonarodzeniowy - wydarzenie związane z prezentacją zwyczajów i regionalnych produktów oraz prezentacją występów folklorystycznych,

  • Furmańskie dni - pokazy i zawody koni, prezentacja pracy koni, zwożenie i układanie drzewa na dokładności i precyzję, wystawa dziedzictwa przyrodniczego.

 

Wspólny dzień turystyczny to impreza, w trakcie której turyści z obu gmin partnerskich przejdą szlakiem i zapoznają się z tablicami informacyjnymi oraz skorzystają z wieży widokowej.

 Szczegóły na plakacie:

 

Udostępnij Drukuj E-mail