Szerokie stoki Wielkiej Raczy, świeże powietrze, piękne widoki, ośnieżone okolice służą turystom i narciarzom od lat.


Początki turystyki sięgają  1926 roku, kiedy wydział KČST w Żylinie zaczął budować domek z drewna  na Raczy (część Dedovka) na  wysokości 960 m. Rok później domek przyjął pierwszych gości. Domek odwiedzany był przez turystów, którzy szli na  Wielką Raczę  za zapierającymi dech widokami. Stoki przyciągały narciarzy z powodu wycinania lasów poniżej domku.

W nocy z 14 na 15 lutego 1929 roku domek  spłonął. Ówczesny najemca Pan Błażej Mlynčár wybudował  nowy domek. W 1938 roku domek miał  trzy pokoje z dziesięciu łóżkami i wspólny wieloosobowy z 36 łóżkami. Domek był otwarty przez cały rok.

W okresie po 1970 roku grupa narciarska TJ Lokomotiva Čadca zwróciła uwagę na północne stoki Wielkiej Raczy. Miłośnicy narciarstwa rozpoczeli  z tokarką amerykańską, tzw. „lodičkový“ transport. Po jego korektach technicznych zostały nawinięte liny (400 metrów) do przewozu ośmiu narciarzy.

I to był pierwsz pociąg do drewnianej chaty na grzbiecie (dziś Domek Koliba). W 1970 roku rozpoczęto budowę 800 m długiego transportu narciarskiego, typ Transporta. Został oddany do użytku w 1972 roku. Wyciąg został zbudowany w ramach akcji "Z". Później zbudowano mały wyciąg - TATRAPOMA na grzbiece i na Marguška.


W latach  1967-1970  działało  Stowarzyszenie Kolejek Linowych i Wyciągów Narciarskich Słowacja którego założycielem została TJ Lokomotiva Čadca. Stowarzyszenie rozpoczęło  budowę wyciągu narciarskiego H 180 Tatrapoma z DEDOVKA do grzbietu.

W tym samym czasie rozpoczęły się tworzyć stoki o długości 1200 m. Później zbudowano stok „stopa zdrowia“ dla narciarstwa biegowego, mały serwis narciarski, duże osłonięte siedzenie, parking i espresso DEDOVKA z Informacjami Centralnymi.  W 1980 roku budową tras oraz wyciągów, F 12- 400 m na grzbiece i H 60 – wraz z 600 m stokiem , zakończyła się  działalność TJ Lokomotiva Čadca. 
Po tym roku ośrodek wynajmowany był  przez Rejonową Administrację Turystyki Čadca. Wówczas  wyciąg Transporta wymieniony został  na samoobsługowy kotwicowy typu MetaSport.

Następnie powstał wyciąg krzesełkowy dwuosobowy z Lalíky na grzbiet Hladká. Trasa miała 1600 metrów. Rejonowa Administracja Turystyki Čadca w ramach swojej działalności rozszerzeła Expresso DEDOVKA o  toalety i rozpocząła budowę biura ośrodka, magazynów i garaży. Potem zbudowała niewielki wyciąg kotwicowy o długości 300 metrów z Dedovka do domku Ski Club. Organizacja zakończyła działalność w 1990 roku, a jego działania przyczyniły się do rozwoju i zwiększenia ośrodka Wielka Racza Oščadnica, który już w tym czasie należał do popularnego ośrodka narciarskiego na Słowacji.
W 1970 roku najstarszy domek Mlynčárka kupiła Tatra Čadca. Domek  w dalszym ciągu służył odwiedzajacym.

 

 

Później Tatra Čadca zaczęła  budować drewniany domek, który służył kiedyś jako maszynownia dla małego wyciągu „lodička“, jak również herbaciarni. Po latach został przebudowany na dzisiejszy domek Koliba. Po rocznej pracy wyciągu Transporta TLV  zbudowano toalety i restauracje Ski Klub. 


W 1991 roku  ośrodek narciarski przejęła  miejscowość Oščadnica. W tym okresie największą uwagę zwrócono na utrzymanie istniejących obiektów. W 1995 roku powstało  Stowarzyszenie Lokalnej Turystyki, które  koordynowało promocję i dalszy  rozwój ośrodka. Noclegi organizowało Biuro Informacji Turystycznej Racza TIK.

Łącznie dostępnych wtedy 27 obiektów. Były to prywatne domy, zagrody i chałupy w różnych miejscach wsi (188 miejsc noclegowych).

Pod koniec 1999 roku Ośrodek Turystyki Wielka Racza Oscadnica przejął prywatny inwestor. Wówczas oświetlono dwie trasy na Dedovce,  zbudowano zbiorniki wody pod parkingem. Dzieki technologii sztucznego śniegu powstał  nowoczesny budynek przemysłowy z maszynownią.  Stoki zadbane były śnieżnymi pojazdami gąsienicowymi Kässbohrer. W 2002 roku  ośrodek przejął nowy właściciel - spółka akcyjna Snowparadise  Wielka Racza.

Stopniowo powstał wyciąg krzesełkowy 4-osobowy na Dedovce, wyciąg krzesełkowy  6-osobowy  Telemix z kabiną Lalíky i wyciąg krzesełkowy 4-osobowy POMA w Marguška razem z nowym stokiem Tomanova.

W ośrodku powstała nowa wieża wspinaczkowa, nowy 1300-metrowy tor bobslejowy z górną stacją oraz bufetem. Kierownictwo ośrodka znacząco przyczyniło się do zasilania wysokiego napięcia przez budowę stacji transformatorowej na grzbiecie Raczy.  Dla zwiedzających udostępniony został  serwis narciarski, wypożyczalnia i przechowalnia nart na Dedovce.  Powstały nowe obiekty noclegowe  we wsi  Oščadnica.

Obecnie  Snowparadise Wielka Racza jest jednym z  najlepszych  ośrodków narciarskich na pograniczu polsko-słowackim.

 

źródło i zdjecia: Snowparadise Veľká Rača Oščadnica

Udostępnij Drukuj E-mail