W okresie ferii zimowych od 15 stycznia do 25 lutego  Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu zaprasza na rodzinne turnusy. W trakcie każdego turnusu zorganizuje wycieczkę pieszą po malowniczych okolicach Krawculi. Istnieje również możliwość organizacji kuligu, ogniska, pieczenia kiełbasek (pod zadaszoną wiatą). Codziennie wieczorna bajka na dużym ekranie dla dzieci! W ramach turnusu dzieci nocują za darmo. Oferta dotyczy dowolnie wybranych dni od poniedziałku do piątku w okresie ferii zimowych.

zdj. Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu

 

Zimą na Hali Lipowskiej panują idealne warunki do uprawiania wszelkich sportów śnieżnych, od narciarstwa biegowego, zjazdowego, ski-touring czy snowkite, aż po freeride. Szlaki prowadzące do schroniska są zwykle dobrze utrzymane i przetarte. Schronisko posiada  wypożyczalnię sprzętu sportowego. Dla grup Schronisko na Hali Lipowskiej organizuje imprezy połączone z aktywnym wypoczynkiem, takim jak choćby wyprawy na quadach, śnieżne safari na skuterach itp.  W bezpośrednim sąsiedztwie schroniska znajdują się dwa wyciągi narciarskie. Niezależnie od pory roku wieczorem można zrelaksować się w saunie fińskiej, oryginalnej drewnianej bacówce przy ognisku albo przy kubku gorącej czekolady w klimatycznej jadalni, gdzie czuć siłę bogatej historii schroniska tworzonej przez ludzi dla których góry stanowią wielką pasję.

zdj. Schronisko na  Hali Lipowskiej

Schronisko PTTK na Przegibku organizuje zimą obozy narciarskie. Do dyspozycji gości znajduje się tutaj  oświetlony stok narciarski, wyciąg orczykowy długości ok. 350m, trasy są przygotowane przez ratrak. w schronisku jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, a także możliwość nauki jazdy z instruktorem. Istnieje także możliwość odpłatnego wywozu sprzętu narciarskiego i bagaży.

zdj. Schronisko PTTK na Przegibku

Schronisko PTTK na Boraczej organizuje w zimie kuligi, całodzienne wyprawy skuterami śnieżnymi. Znajdują się tutaj trasy biegowe oraz górki na snow tubing i snow rafting - zjazdy pontonami. Wyciąg narciarski znajduje się 300 metrów od schroniska. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu zimowego.

 fot. Schronisko PTTK na Hali Boraczej

Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy oferuje saunę  fińską - idealny relaks po długim spacerze lub całodziennym jeżdżeniu na nartach oraz wypożyczanie rakiet śnieżnych. Po słowackiej stronie Wielkiej Raczy znajduje się międzynarodowy ośrodek sportów zimowych PARK SNOW Veľká Rača Oščadnica. Ważną zaletą jest duża powierzchnia terenu i rozmieszczenie  wyciągów w trzech lokalizacjach, połączonych trasami zjazdowymi - Dedovka, Marguška i Lalíky. Przygotowane trasy zjazdowe mają zróżnicowany poziom trudności, odpowiedni dla początkujących, jak również dla zaawansowanych narciarzy. Szeroka oferta usług dodatkowych, to przede wszystkim szkoły i szkółka narciarska, przechowalnia, serwis, wypożyczalnia sprzętu i sklep z artykułami sportowymi. Dla urozmaicenia pobytu na stoku, można dodatkowo wypożyczyć skifox albo poszukać niecodziennych wrażeń na torze saneczkowym.  Oferta ośrodka wzbogacona jest  również o jazdę wieczorną. Do dyspozycji naszych gości jest prawie 14 km, doskonale utrzymanych tras zjazdowych (możliwość sztucznego zaśnieżania wszystkich tras). Liczba tras zjazdowych: 13, z tego 7 niebieskich (łatwe), 4 czerwone (średni stopień trudności), 2 czarne (trudne). Dla miłośników narciarstwa biegowego przygotowano trasy biegowe, tzw. „ścieżki zdrowia” o długości 1, 3 i 5 km. Początek tras przy górnej stacji kolejki krzesełkowej w Dedovce.

 

fot. Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy

Schronisko PTTK na Rysiance oferuje bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych, w szczególności narciarstwa skiturowego.  W swej ofercie posiada 18 zestawów skiturowych (narty, foki, buty, kijki) do wypożyczenia. Znajduje się tutaj wyciąg narciarski - trasa o długości 500 m przygotowana ratrakiem.

 

fot. Schronisko PTTK na Rysiance

Trasy i wyciągi narciarskie w masywie góry Pilsko są najwyżej położonymi trasami w Beskidach, a drugimi biorąc pod uwagę Tatry Polskie. Dzięki temu mamy na Pilsku bardzo dobre naturalne warunki śniegowe i unikalny mikroklimat. Trasy te są bardzo urozmaicone, o różnym stopniu trudności. Pilsko to także jeden z największych kompleksów narciarskich w Polsce, do dyspozycji gości jest blisko 20 km doskonale przygotowanych tras. Obok Schroniska PTTK na Hali Miziowej znajduje się wypożyczalnia oraz serwis zimowego sprzętu sportowego oraz szkółka narciarska.

fot. Schronisko PTTK  na Hali Miziowej 

Zimą najłatwiej dotrzeć do Bacówki PTTK na Rycerzowej  z Soblówki szlakiem czarnym. Dzięki długo utrzymującej się pokrywie śnieżnej istnieją tu wymarzone warunki dla miłośników "białego szaleństwa" i coraz popularniejszego ski-touryzmu. W tym roku odbędzie się tutaj już po raz XII Rakietowy Bieg.

 

 fot. Bacówka PTTK na Rycerzowej

Schronisko PTTK na Skrzycznem położone na wysokości 1257m n.p.m. daje bezkonkurencyjne widoki. Z okien jadalni jak i z obszernego tarasu, którym dysponuje schronisko roztacza się piękna panorama Beskidów, a przy dobrej widoczności można nawet dostrzec odległe pasmo Tatr.W masywie Skrzycznego istnieją wspaniałe warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. W odległości 200m. od schroniska znajdują trzy trasy narciarskie, a w tym: jedyna trasa narciarska posiadająca atest FIS, obok trasa czerwona (damska) oraz łagodniejszy stok niebieski „Ondraszek” tzw. nartostrada, która jest najdłuższą trasą zjazdową w naszym kraju – 5200m. Ponadto w pobliżu schroniska istnieją doskonałe tereny do uprawiania narciarstwa śladowego (ski touring) oraz trasy biegowe w kierunku Małego Skrzycznego, gdzie dodatkowo znajduje się kompleks 12 wyciągów narciarskich tzw. wyciągów górniczych. Dodatkowo przy dobrych warunkach i sprzyjających opadach zarówno Skrzyczne jak i Małe Skrzyczne posiadają idealne warunki do uprawiania freeridu czyli jazdy poza trasami w głębokim puchu. Na dzieci i początkujących przed schroniskiem czeka oświetlony stok z wyciągiem linowo – zaczepowym o długości około 130 metrów. Przy schronisku działa  wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.

 fot. Schronisko PTTK na Skrzycznem

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny  położone jest na wys. 1180 m.n.p.m. na malowniczych, północnych stokach Babiej Góry - "Królowej Beskidów", które swym urokiem przyciąga tysiące turystów o każdej porze roku. W schronisku wypożyczyć można sprzęt zimowy: rakiety śnieżne, raki, kijki, sondę lawinową, łopatkę lawinową, detektor lawinowy. W sobotę 27 stycznia 2018 r. odbędzie się tutaj  V Skiturowy Memoriał im. Edwarda Hudziaka - zawody skiturowe inspirowane  osobą Edwarda Hudziaka, zasłużonego człowieka gór, ratownika Grupy Beskidzkiej GOPR, przewodnika górskiego i wieloletniego kierownika Schroniska na Markowych Szczawinach. 

 

fot. Schronisko PTTK Markowe Szczawiny

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą  oferuje wyciąg narciarski, wypożyczalnie rakiet śnieżnych i sanek, kuligi, wycieczki z psim zaprzęgiem.

 

fot. Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą

 

Ile jest śniegu w górach obserwować można na kamerach WGmedia  O warunkach pogodowych i narciarskich informują również na bieżąco poszczególne schroniska i bacówki na stronach internetowych lub telefonicznie.

Źródło i zdjęcia: strony internetowe schronisk i bacówek jw.

Udostępnij Drukuj E-mail