Od dwóch i pół roku dzierżawcą schroniska na Krawcowym Wierchu (1038 m n.p.m.), położonego pomiędzy Glinką i Borami Orawskimi, jest Grzegorz Janowski z Katowic.
Przez ten czas wytyczył trasy turystyczne, których długość przekracza 100 km! Wyznaczone trasy przeznaczone są dla wszystkich rodzajów aktywności turystycznej o każdej porze roku: trekkingu, narciarstwa, turystyki rowerowej i innych, z zastrzeżeniem, że niektóre trasy nadają się bardziej do wędrówek zimowych, a inne letnich (opisy przy poszczególnych wariantach) i przebiegają częściowo lub w całości poza szlakami turystycznymi, z uwzględnieniem walorów estetycznych, widokowych, wygody i logistyki poruszania się. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że każda z nich zaczyna i kończy się przy bacówce.

Trasy mają charakter naturalny, fragmentarycznie nawet przebiegają terenem przygodnym, nie są przygotowane przez ratraki lub skutery śnieżne, ani w szczególny sposób oznaczone – dlatego też poza szczegółowym opisem przebiegu przy każdej z proponowanych tras jest umieszczony plik do pobrania i wyświetlenia jej przebiegu w urządzeniu mobilnym, na zasadach podobnych do nawigacji, aby zminimalizować ryzyko zbłądzenia.

Na ten moment dostępnych jest osiem tras o zróżnicowanych profilach i trudności. Każdy znajdzie coś dla siebie. Planowana jet także dalsza ich rozbudowa i kolejne ciekawe propozycje wędrówek.
To niezwykle piękne tereny, pozwalające w ciszy i spokoju bez nadmiernej ilości ludzi odetchnąć, a przy okazji podziwiać wspaniałe widoki, a przy okazji poznać ten urokliwy zakątek Orawskich Beskidów. Zachęcamy wszystkich amatorów aktywnego wypoczynku.

1. Pętla wokół polany Krawcula. Trasa narciarska zalecana na rozruch i sprawdzenie sprzętu przed dalszą wędrówką. Trasa oferuje przepiękną panoramę na Worek Raczański, Małą Fatrę i Beskid Śląski. W każdym miejscu nie jest oddalona więcej niż kilkaset metrów od Bacówki i z widocznością obiektu, zatem polecana dla dzieci i młodzieży na pierwsze samodzielne przechadzki.

Długość [m] W górę / w dół Przeznaczenie Czas w lecie
1450 53 / 53 Narciarska 25′

2. Mała Pętla Słowacka. Jedna z najpiękniejszych widokowo, krótkich tras w okolicy Krawcowego Wierchu, ze wspaniałą panoramą Tatr, Choczańskich Wierchów i Małej Fatry.

Długość [m] W górę / w dół Przeznaczenie Czas w lecie
7730 255 / 255 Piesza, Narciarska 1h 45′

3. Średnia Pętla Słowacka. Ciekawa i widokowa wycieczka „na pół dnia”. Oferuje wędrówkę pięknymi halami w okolicach Novoti, bar z napojami w połowie drogi oraz przejście obok kolorowego kamieniołomu.

Długość [m] W górę/w dół Przeznaczenie Czas w lecie
15 300 506 / 506 Piesza, Narciarska, Rowerowa 3h 30`

4. Do Novoti tam i z powrotem. Jedna z najpiękniejszych widokowo wycieczek z Krawcowego Wierchu, kilkunastokilometrowy spacer ze wspaniałą panoramą Tatr i Małej Fatry.

Długość [m] W górę/w dół Przeznaczenie Czas w lecie
15 300 506 / 506 Piesza, Narciarska, Rowerowa 3h 30`

5. Wokół Novoti. Jedna z najbardziej widokowych spośród naszych tras. Wiedzie południowym i północnym grzbietem otaczającym Novot`, oferując wspaniałe widoki na Tatry i Fatrę oraz panoramę Novoti z różnej perspektywy.

Długość [m] W górę / w dół Przeznaczenie Czas w lecie
20 600 710 / 710 Piesza, Narciarska, Rowerowa 5h

6. Wokół Novoti Menzdrovki. Wspaniała wycieczka na pół dnia, oferująca wędrówkę wyjątkowo przestrzennymi polanami pomiędzy Novotią a Mutnym. Trasa szczególnie polecana dla narciarzy i rowerzystów, z uwagi na łagodny przebieg prawie w całości po trasach narciarskich.

Długość [m] W górę / w dół Przeznaczenie Czas w lecie
21 550 640 / 640 Piesza, Narciarska, Rowerowa 5h

7. Duża Pętla Słowacka do Mutnego. Piękna i widokowa wyprawa do Mutnego, oferuje wędrówkę wśród bezkresnych pól i łąk, wizytę w urokliwej i niezwykle zadbanej wiosce Mutne oraz kulinarne odwiedziny w eleganckiej restauracji.

Długość [m] W górę / w dół Przeznaczenie Czas w lecie
24 800 520 / 520 Piesza, Narciarska, Rowerowa 5h

8.Wielka Pętla Słowacka do Mutniańskeiej Piły. Piękna wycieczka piesza, na nartach i na rowerze. Wyborna na całodniową eskapadę.

Długość [m] W górę/w dół Przeznaczenie Czas w lecie
27 300 600 / 600 Piesza, Narciarska, Rowerowa 6h

Wszystkie szczegółowe opisy, may w różnych wariantach, profile tras, jak również instrukcja zainstalowania aplikacji mobilnej znajdują się na stronie schroniska pod tym linkiem.

Opisy i zdjęcia: http://krawcow.pttk.pl/turystyka/ oraz profil FB

WSZYSTKIE WYCIECZKI z CYKLU "TURYSTYKA W BESKIDACH"

Udostępnij Drukuj E-mail