Piękna wiosna za oknami, więc warto wybrać się w plener, a tereny Żywiecczyzny nadają się do tego doskonale. Oprócz cyklu reportaży o schroniskach w Beskidach przedstawiamy również propozycję wycieczek i ciekawych tras w naszych górach.

Dziś zapraszamy na całodniową wycieczkę w Beskid Śląski, na którą można wybrać się całą rodziną. Trasa jest bardzo widokowa i atrakcyjna, a odwiedzimy m.in. najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim i najbardziej charakterystyczny obiekt w tym paśmie.

Początek naszej trasy zaczyna się w miejscowości Ostre, gm. Lipowa przy hotelu Zimnik na wysokości 530 m n.p.m. Dla zmotoryzowanych zaraz za obiektem znajduje się dogodny parking, gdzie również rozpoczyna się nasza wędrówka szlakiem niebieskim, którego początek znajduje się tuż za hotelem i prowadzi na szczyt Skrzycznego 1257 m .n.p.m. To jednocześnie najbardziej wymagający odcinek naszej wycieczki, na którym musimy pokonać 800 metrów przewyższenia na długości 4 km., ale jako że jest on na samym początku wszyscy mają przecież dużo siły i zapału. Szlak prowadzi początkowo dość stromo, (możemy podziwiać panoramę Lipowej, Grojec, pasmo Pewelskie i Babiogórskie), by po kilkuset metrach łagodnie wznosić się pięknym bukowym lasem.

Spokojnie zdobywamy wysokość, mijając Równię, by około w 3/4 podejścia dotrzeć do Hali Jaskowej (900 m n.p.m.), która została  w XVII wieku sztucznie utworzona przez człowieka z przeznaczeniem na pastwiska i była użytkowana do połowy XX wieku. Teraz jest już częściowo zarośnięta lasem i dzieli się na kilka mniejszych polan. O okresie pasterskim przypomina jedynie kamień pamiątkowy informujący o nadaniu jej na własność przez króla Jana Kazimierza, Mikołajowi Jaskowi sołtysowi z Lipowej, od którego wzięła swoją nazwę, za zasługi w walce ze Szwedami.

To doskonałe miejsce na odpoczynek i regenerację sił, jako że dalej czeka nas kolejne strome podejście przez dosyć kamienisty odcinek szlaku już do szczytu Skrzycznego. Rekompensują go jednak piękne widoki na Beskid Żywiecki.

Po pokonaniu tego fragmentu, szlak wchodzi do lasu, by po kilkuset metrach dotrzeć na polanę tuż pod wierzchołkiem Skrzycznego, na którym znajduje się schronisko PTTK, wraz z widokowym tarasem i widoczną nieopodal wieżą przekaźnikową na szczycie. Czas na dłuższy odpoczynek w pełni zasłużony.

Kolejny odcinek jest wyjątkowo malowniczy i łagodny. Zmieniamy szlak na zielony i podążamy dalej grzbietem masywu przez Małe Skrzyczne w stronę Malinowskiej Skały. Przez cały czas możemy rozkoszować się przepięknymi widokami na całe Beskidy, Tatry, Niskie Tatry, Małą i Wielką Fatrę z uwagi na to, że południowo-wschodnie stoki Skrzycznego zostały uszkodzone przez wiatr i obecnie na tym odcinku rośnie dopiero karłowaty las, w wyższych partiach z nasadzoną kosodrzewiną.


Po 4 km docieramy do Malinowskiej Skały (1.152 m n.p.m.), bardzo atrakcyjnego punktu wycieczki, zwłaszcza dla dzieciaków. Na wierzchołku znajduje się bowiem wychodnia skalna, pomnik przyrody nieożywionej, w kształcie ambony o długości 13 m, szerokości 5 m i wysokości 5 m, na którą można wejść bez trudności od południowej strony. W ścianie wychodni widnieje głęboka nisza, którą z upodobaniem zwiedzają dzieci.

Kontynuujemy trasę szlakiem zielonym w dół ok. 600 m do rozstaju szlaków pod Malinowską Skałą. Następnie skręcamy na szlak żółty prowadzący zboczami Kościelca w Dolinę Zimnika. Po dojściu do potoku Leśnianka trasa prowadzi już drogą asfaltową do leśniczówki w dolinie, a później po kilkuset metrach kończy się przy naszym parkingu. Na końcowym odcinku trasy znajduje się kilka przygotowanych miejsc do rozpalenia ognisk wraz z zadaszonymi wiatami.

Cała trasa ma długość 16 km, jej czas przejścia dla osoby dorosłej to 5:30 godziny. Może się wydawać, że jest dla dzieci zbyt długa, ale zapewniam, że jest do pokonania również przez nich, przeszliśmy ją razem w 8 godzin. Mozolny jest tylko odcinek pierwszy, prowadzący na szczyt Skrzycznego, a gdy go już pokonamy dalsza trasa jest naprawdę łatwa, zapewniając dużo wrażeń i satysfakcji.
Poniżej profil całej trasy oraz link do mapy online.

 

Trasa: Lipowa, Ostre – Lipowa, Ostre | mapa-turystyczna.pl

Edit: Istnieje możliwość skrócenia drogi zejściowej. Po odbiciu na zejściowy szlak żółty i przejściu około 600m na niewielką przełęcz na zboczach Kościelca, szlak żółty obchodzi go z prawej strony, można skierować sie w lewo w widoczną drogę przez las. Schodząc stromo ok. 500 m dochodzimy do bardzo wygodnej bitej drogi i skręcając w prawo schodzimy nią do leśniczówki w dolinie Zimnika. Dalej jak wyżej asfaltem do parkingu. 

Zdjęcia: Grzegorz Jagosz

 

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail