Bez komentarzy

Ruchoma Szopka o wymiarach 8x2 metry w miejscowości Nieledwia w Domu Strażaka zostanie otwarta 24 grudnia 2018 roku. Wstęp wolny.

Kilkumetrowa szopka wykonana jest ręcznie, praktycznie wszystkie figury są ruchome. Obecnie trwają pracę nad szopką, dotarczono wszystkie elementy ze Ślaska i wykonawca składa szopkę. Cała konstrukcja składa się z wielu elementów i figurek, kapliczek, kościołów.

Autorem szopki jest Roman Hajda pochodzący ze Śląska. Pan Roman jest z zawodu ślusarzem, od dziecka kolekcjonował różne figurki, przerabiał je, montował w nich silniki czy inne napędy. 3 lata temu przeszedł na emeryturę i wtedy zaczął intensywne prace nad szopką. Najmniejsze figurki mają 1 cm, największe 12 cm. Część to autorska praca, część została sprowadzona zza granicy za pomocą sklepów internetowych lub odkupiona w inny sposób, w różnych miejscach w ciągu życia, bądź też przerobiona z innych elementów. Z szopki wydobywają się również dźwięki. Jedną stronę stanowi makieta Beskidu Śląskiego z chatami i różnym symbolami tego regionu, środek Betlejem, a druga strona to Górny Śląsk z kopalniami. Całość stanowi ogrom detali, materiałów.

Jeżeli szopka spotka się z zainteresowaniem autor planuje jej rozbudowę o kolejne 7 metrów.

Gratulujemy pomysłu, pasji i wytrwałości w dążeniu do celu. 

Poniżej kilka zdjęć powstałych w trakcie tworzenia szopki:

źródło i zdjęcia: Roman Hajda

Udostępnij Drukuj E-mail