Leśny Gród zaprojektowany został przez pasjonata i podróżnika Grzegorza Śleziaka. 

Powstał w 2004 roku. Wyraził w nim swoje marzenia i tęsknoty związane z przyrodą, poświęcając mu spory nakład finansowy i wkładając ogromną ilość pracy w stworzenie oraz późniejszą pielęgnację swojego dzieła. W 2011 roku został zamknięty dla zwiedzających.

 

Zdj. Fundacja Leśny Gród

W 2013 roku, kilka osób, wiedzionych głosem serca, przyjechało do Milówki, by uratować ginący ogród. Zainteresowali się Grodem Leśnym, kiedy tylko usłyszeli jego historię. W listopadzie 2013 roku z inicjatywy stowarzyszenia na rzecz ochrony Ziemi, ludzi, środowiska naturalnego oraz dziedzictwa przyrodniczego „Rytm Ziemi” i właściciela terenu Grzegorza Śleziaka powstała Fundacja zajmująca się ogrodem.

Zdj. Fundacja Leśny Gród

Do 1 maja 2014 roku, tj. do otwarcia parku „Leśny Gród” dla zwiedzających, Fundacja prowadziła prace polegające na wyczyszczeniu terenu ze śmieci, usunięciu niebezpiecznych elementów starej drewnianej infrastruktury, wytyczeniu nowych ścieżek, wyczyszczeniu części wolier i klatek dla zwierząt, zabiegów pielęgnacyjnych, zastanych w katastrofalnym stanie roślin i oczek wodnych, naprawie instalacji elektrycznej oraz innych pracach zapewniających bezpieczeństwo i komfort zwiedzającym. Fundacja prowadziła swoją działalność korzystając ze środków pochodzących z darowizn oraz ze zbiórki publicznej.

 

 Zdj. Fundacja Leśny Gród

 To magiczne miejsce łączy dwa elementy – flory, w oparciu o symbolikę poszczególnych gatunków, m.in.: cisu symbolizującego wyciszenie, brzozy dającej energię życiową i jabłoni, która jest symbolem płodności oraz fauny reprezentowanej przez ptactwo domowe i ozdobne oraz tradycyjną zagrodę edukacyjną z owcami rasy Wrzos, wpisaną do Programu Ochrony Gatunku.

Rośliny w parku zostały posadzone w sposób „lewitujący”, czyli niezakopywane do ziemi, tylko kładzione na ziemi i obsypywane nią, co wyróżnia ogród na tle innych tego typu miejsc znajdujących się w Polsce. Poza rodzimymi roślinami znajdują się w nim także egzotyczne okazy, np. bambusy, sosny japońskie, czerwone i zielone klony palmowe.

Zdj. Fundacja Leśny Gród 

Wraz z nadejściem wiosny w Leśnym Grodzie rozkwita setki żonkili, szafirków i hiacyntów, latem kwitną rododendrony, wistarie i lilie, a jesienią dominują ozdobne trawy: rozplenica japońska, gigant miskant i trawa pampasowa. W siedmiu stawach żyje kilka gatunków ryb, a nad stawami żaby: kumak górski i ropucha szara, obydwa gatunki znajdują się pod ścisłą ochroną. Pobyt w Parku umila śpiew ptaków.

 

Dojazd z Milówki na ul. Turystyczną 118 (w kierunku Prusowa)

 

Udostępnij Drukuj E-mail