Z Magdaleną Omyłą, przewodnikiem Beskidzkim, na co dzień nauczycielką historii w Gimnazjum w Rajczy, miłą, sympatyczną i przekonującą, dzięki czemu pozytywnie zaraziła swoją pasją, rozmawiam o sukcesach i działalności GKKT i SKKT w Rajczy.

 

MS: Jak zrodził się pomysł założenia GTTK w Rajczy?

Magdalena Omyła: SKKT przy Gimnazjum w Rajczy działa od 2000r. GKKT - Gminne Koło Krajoznawczo Turystyczne powstało w 2011 roku. Wszystko dlatego, że absolwenci naszego Gimnazjum dalej zamierzali chodzić z nami po górach, zaczęli dołączać dorośli i stąd pomysł na GKKT. Aby stowarzyszenie było legalnie zarejestrowane, radni Gminy Rajcza wyrazili swoją wolę na sesji, a pismo wysłano do PTTK w Żywcu i w ten sposób koło zaczęło działać. Przewodniczącą koła jestem ja. Koło ma swoją stronę, jest otwarte dla wszystkich miłośników turystyki. Chodzą z nami wielbiciele gór z Milówki, Węgierskiej Gorki, Żywca i Bielska.

 

Ilu członków liczy obecnie GTTK?

- Skład się zmienia i to z rożnych powodów. Od samego początku w Kole pierwsze skrzypce grają: Tomek Matuszek i Iwona Kubaszczyk. Chodzimy po Polsce, Słowacji i Czechach.

W 2011 roku pierwszy raz poszliśmy na Rysy i tutaj osobiście poznałam Kasię, z którą do tej pory przemierzam górskie szlaki i cenię sobie jej przyjaźń.

 

Członkowie GKKT i SKKT to chyba jedna wielka rodzina, bardziej ciągnie spotkanie znajomych, czy sama wędrówka w góry, widoki?

- Sport - wędrówka po górach kształtuje osobowość, wzmacnia charakter. Poznaje się świat, ludzi, folklor. W górach trzeba być przygotowanym na wszystko - zmiana pogody, przymusowy nocleg, czy konieczność przyrządzenia posiłku. Jak wspomniałam trzeba być przygotowanym na wszystko. Wędrówka po górach z GKKT i SKKT nie jest celem samym w sobie, lecz jednym ze sposobów bycia ludzi ze sobą. Nasze sobotnio - niedzielne wyjazdy to pewien ceremoniał. Jest czas, by popatrzeć wokół, fotografować, pośmiać się, powygłupiać, oderwać od codziennych problemów. Ładuje się baterie na następny tydzień.

 

Jakie sukcesy odnoszą członkowie GTTK i SKKT?

- Mamy wielkie sukcesy, zawsze wygrywamy konkursy organizowane przez Starostwo. Członkowie SKKT i GKKT zdobywają Koronę Gór. Na ostatnim Wiosennym Zlocie Ekologicznym nasz kolega Łukasz Zoń zdobył 1 miejsce w konkursie Krajoznawczym, a Filip Wojtas w konkursie ekologicznym.

 

Jakie wycieczki planowane są w najbliższym czasie?

- W sobotę 23.07 o godz. 5.30 spod Gimnazjum w Rajczy wyjeżdżamy do Zakopanego – na Kościelec, a w sierpniu młodzież weźmie udział w obozie śladami Chudego Wawrzyńca. Jesienią myślimy o wyjeździe w Góry Świętokrzyskie..

 

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów i kolejnych zdobytych szczytów.

 

Wołowiec i Rohacze (zdj. GKKT i SKKT Rajcza)

 

Na Stohu - Mała Fatra (zdj. GKKT i SKKT Rajcza)

 

 

Ostredok - Wielka Fatra (zdj. GKKT i SKKT Rajcza)

Udostępnij Drukuj E-mail