Redakcja WGmedia odwiedziła ostatnio Leśny Gród. Pomimo kilkuletniego braku opieki, dzięki trójce osób z Fundacji Leśny Gród ogród ponownie tętni życiem. Wciąż rosną w nim kwiaty i inne wrażliwe, wymagające pielęgnacji krzewy. To właśni Ci pasjonaci zwolnili się z pracy, rzucili dotychczasowe zajęcia i przeprowadzili się tutaj, by objąć opieką Leśny Gród. Ciężką fizyczną pracą, determinacją, zacięciem i pomysłami sprawili, że ogród znów tętni życiem i jest piękny. Do ekipy dołączył pies labrador, bardzo spokojny, który swoją obecnością odstrasza kuny wyjadające jajka oraz polujące na kurki.

Przechadzając się po bezpiecznych ścieżkach, podziwialiśmy ogrom pracy i piękno przyrody. W ogrodzie nie ma niebezpieczeństw. Ogród to fantastyczne miejsce dla dzieci – dla ich edukacji. Ogród to także fantastyczne miejsce dla dorosłego, by odpocząć od zgiełku i pogoni dzisiejszych czasów. 

Fundacja, a ogród – czyli czego nie było i co będzie.

Fundacja Leśny Gród wzięła w dzierżawę ogród na 25 lat. W ogrodzie odnowiono ścieżki, wyłożono je matami, zrobiono nową huśtawkę, przeprowadzono naprawy, wprowadzono zwierzęta. Wchodząc na ogród zastano „małą puszczę” zarośniętą krzewami, dlatego bardzo dużo pracy wymagało samo uporządkowanie. Duże zadanie finansowe czeka Fundację Leśny Gród na przyszły rok, bowiem należy wymienić dach wiaty.

Oprócz tego w zeszłym roku Fundacja przeprowadziła bezpłatne warsztaty z dofinansowaniem dla 400 dzieci z gmin Rajcza i Milówka w ramach konkursu ofert dla organizacji pozarządowych. Dzieci posiadły wiedzę na temat pasterstwa - co pozyskujemy z wełny, jak karmić owce, przeprowadzono również pokazy multimedialne. Dzieci karmiły owce wrzosówki, malowały figurki owieczek, piekły kiełbaski przy ognisku. W maju i w czerwcu ogród odwiedziły lokalne przedszkola i szkoły.

W lipcu i w sierpniu ogród nie prowadzi warsztatów niemniej jednak otwarty jest cały czas dla zwiedzających. Od września Fundacja ma zamiar zorganizować nowe warsztaty - Pasieka Izydora z Kamesznicy. Odbędą się prelekcje i pokazy multimedialne o tym jak pszczoły są ważne w naszym życiu. Dzieciaki będą miały okazję poznać życie pszczół, co pozyskujemy z miodu i jak bardzo ważne są pszczoły w życiu codziennym. Na koniec będą mogły malować pszczółki na pamiątkę.

W zeszłym sezonie Leśny Gród odwiedziło około 7 tysięcy osób. Ogród otwarty jest od maja do września – w tym czasie można podziwiać piękno tego małego zakątka przyrody schowanego w Milówce, do czego serdecznie zapraszamy.

Magdalena Sporek i Izabela Witos-Baścik

Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć w wykonaniu redaktorek Magdaleny i Izabeli podczas wizyty w ogrodzie.

{gallery}LesnyGrod{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail