Być może trudno w to uwierzyć, ale upływ czasu jest i nieubłagany, i w tym roku obchodzimy kolejny ważny jubileusz. Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu istnieje już od 70 lat. Dzieje szkoły rozpoczęły się w „białej sali” dziewiętnastowiecznego Pałacu Habsburgów, kiedy to 1 października 1946 roku do zebranej młodzieży przemówił dr Józef Wawak, inaugurując w ten sposób nowy rok szkolny 1946/47. W swoim wystąpieniu odwoływał się do roli młodego pokolenia w kształtowaniu przyszłości narodu i państwa. Trudno zliczyć, ile razy w ciągu istnienia, szkoła przekształcała się i zmieniała nazwy oraz profile kształcenia.

Decyzja o jej powołaniu zapadła w Warszawie w 1946 r. Pismem ZN. spr. II Ośw. 0517/ 015 z dnia 11 września 1946 r. Departament Organizacji i Kadr Ministerstwa Leśnictwa uruchomił w Żywcu Państwowe Gimnazjum Przemysłu Drzewnego.

Obecnie siedziba szkoły znajduje się w budynku przy ul. Grunwaldzkiej. Wśród absolwentów popularnego „kornika” są prywatni przedsiębiorcy, dyrektorzy zakładów, artyści, księża, zakonnicy, zakonnice, żołnierze, policjanci, nauczyciele. Wielu z nich ukończyło prestiżowe wyższe uczelnie. W jubileuszowym roku w szkole kształci się około 600 młodzieży w 18 oddziałach. Szkoła dysponuje szeroką bazą obejmująca nowocześnie wyposażone sale informatyki, profesjonalne pracownie chemiczne i leśne, sale przedmiotowe ze sprzętem audiowizualnym i pomocami dydaktycznymi, salę do gry w tenisa stołowego, siłownię, a także bibliotekę z licznym księgozbiorem. 

W minioną sobotę 8 października Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych obchodził swój Jubileusz 70-lecia istnienia szkoły.

Uroczystości rozpoczęto Mszą św. w kościele Chrystusa Króla w Żywcu Sporyszu, która została odprawiona w intencji wszystkich pracowników, uczniów oraz absolwentów szkoły.

 Część oficjalna uroczystości to występ artystyczny dotyczący historii szkoły od jej początków aż po dzień dzisiejszy. Dalsze świętowanie 70-lecia miało charakter zwiedzania szkoły. Zaprezentowano wiele ciekawych wystaw okolicznościowych oraz galerii zdjęć. Zwieńczeniem tego niepowtarzalnego dnia był poczęstunek, a także wspólne spotkanie wszystkich zaproszonych gości, przedstawicieli władz i kościoła, absolwentów, pracowników i uczniów. Ciepłe rozmowy, wspomnienia i głośne sto lat - wypełniały mury ZSDIL jeszcze przez wiele godzin.

Starostwo Powiatowe w Żywcu reprezentowali: Wicestarosta Stanisław Kucharczyk, Członek Zarządu Powiatu Józef Stopka, Przewodniczący Rady Powiatu Roman Rokita, Przewodniczący Komisji Edukacji Adrian Midor oraz Radny Powiatu Tadeusz Pal.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły