Kilka słów o historii zespołu

Zespól Regionalny „Zbójnicok” działa przy Zespole Szkól w Rycerce Górnej.  Początki działalności zespołu „Zbójnicok” sięgają marca 2003 roku, kiedy to Pani Jadwiga Hutyra - nauczycielka zerówki w Szkole Podstawowej w Rycerce Górnej (aktualnie emerytka) - pod wpływem Pani Dyrektor Ireny Bogdał zebrała grupę około trzydziestu uczniów chętnych do pracy wówczas pod nazwą „Jodełki z Rycerki” (pod tą nazwą do 2004 r.) i zaczęła tworzyć program artystyczny na jasełka, akademie szkolne oraz uroczystości kościelne. Choreografem tańca wówczas była Pani Maria Kucharska. Po objęciu grupy przez Pana Czesława Franusika - kierownika zespołu Regionalnego „Juhas” z Ujsół, który wraz z kapelą „Juhas” podjął się prowadzenia zespołu najpierw bezpłatnie, później jako pracownik Zespołu Szkół - zmieniono nazwę na „Zbójnicok”. Pan Czesław Franusik kierował zespołem do dnia 31.08.2015 r. Zespół „Zbójnicok” w latach swojej świetności liczył ponad 40 członków, którymi byli uczniowie szkoły w Rycerce Górnej, jak również dzieci z innych miejscowości na terenie gminy Rajcza min. z Rycerki Dolnej, Rajczy i Soli. Próby odbywały się dwa razy w tygodniu. Z dniem 1 września 2015 r., po rezygnacji z funkcji kierownika Pana Franusika, na opiekuna zespołu został wybrany Pan Piotr Puszyński - nauczyciel muzyki Zespołu Szkół w Rycerce Górnej.

Osiągnięcia i nagrody

Wśród osiągnięć zespołu trzeba wymienić występ się na Festiwalu Folklorystycznym w Niemczech, gdzie otrzymał wyróżnienie. W 2009 roku „Zbójnicok” wziął udział w TKB, w 2010 r. w ramach promocji Gminy i Powiatu zaprezentował się na Festiwalu Danube na Węgrzech, występował również gościnnie na zaproszenie Wojewody Śląskiego dla Sejmiku Samorządowego w Katowicach. Poza tym działalność zespołu skupia się na występach dla mieszkańców wsi podczas uroczystości kościelnych, na Rajdzie Chłopskim, w Tygodniu Kultury Beskidzkiej.

Zespół występował kilkakrotnie na Imprezie z okazji WOŚP, na Dniach Rajczy, uświetniał imprezę dla gości i mieszkańców Gminy Rajcza.

W styczniu 2016 r. zespół zdobył I miejsce w kategorii wiekowej: szkoły podstawowe (klasy IV – VI) - „Złotą gwiazdę betlejemską” na przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Pastorałka Żywiecka 2016”. Uczestniczył również w I Rodzinnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Kościele Parafialnym w Rycerce. W kwietniu 2016 roku „Zbójnicok” brał udział w VIII Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym.

Trwa nabór

Aktualnie trwa nabór do Zespołu „Zbójnicok”. Zajęcia odbywają się w środy i  czwartki o 14.10 w Zespole Szkół w Rycerce Górnej.

Udostępnij Drukuj E-mail