Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

„Czym jest muzyka? Może po prostu niebem z nutami zamiast gwiazd?”

W miniony poniedziałek 9 stycznia w Milówce swoje wielkie święto - 80. urodziny obchodziła Pani Irena Zając. Benefis tej niezwykłej postaci odbył się w Hotelu Tycjan. W uroczystości uczestniczyli m.in. Wójt Gminy Milówka Robert Piętka, Przewodniczący Rady Miejskiej w Żywcu Krzysztof Greń, Poseł na Sejm RP Kazimierz Matuszny oraz zaproszeni goście, rodzina i przyjaciele dostojnej jubilatki. Były kwiaty, były życzenia, było wzruszenie w oczach samej Ireny Zając i bliskich jej przyjaciół.

„Dlaczego dziś się spotykamy? Bo to wielkie święto naszej jubilatki. Kobieta, milówczanka, nauczyciel, pedagog. Całe swoje życie poświęciła muzyce. Jak sama mówi - muzyka jest jej miłością” - tymi słowami Andrzej Maciejowski powitał Panią Irenę Zając.

"Mało nas zostało..."

Podczas uroczystości przedstawiono prezentację multimedialną – „Magiczna podróż w czasie”, w której ukazane zostało dzieciństwo jubilatki, lata jej wczesnej młodości, pierwsze lekcje muzyki, trudny okres wysiedlenia...  Pani Irena Zając ze wzruszeniem przyglądała się fotografiom swoich przyjaciół z czasów młodości, podkreślając, iż wielu z nich nie ma już wśród nas. Okres młodości i pracy dydaktycznej Ireny Zając to powolne zacieranie się granicy między praca a pasją. Bo gdzie ona tak naprawdę jest?

„Muzyka to moja wielka miłość. Bez niej nie potrafiłabym żyć” - te słowa Ireny Zając stanowią jednocześnie motto jej życiowej drogi. Koleje życia i działalności artystycznej jubilatki odsłaniały zdjęcia i opowieści przyjaciół Ireny Zając. O oprawę muzyczną zadbali m.in przedstawiciele zespołów regionalnych "Wierchy' i "Hulajniki".

Nie ma wątpliwości - działalność artystyczna i dydaktyczna Ireny Zając zasługuje na najwyższy szacunek i uznanie. Świetna nauczycielka muzyki, wieloletnia dyrektorka Szkoły Muzycznej w Żywcu. Mimo zaawansowanego wieku wciąż jest osobą czynnie uczestnicząca w życiu kulturalnym Milówki. Jej dziełem są sukcesy Chóru Milowieckiego - chluby naszej gminy.

Przez swe liczne występy Chór Milowiecki tak wrósł w pejzaż życia kulturalnego Milówki, że trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek uroczystość bez jego udziału. Swymi występami uświetnia wszystkie obchody świąt kościelnych takich jak: Boże Narodzenie, Nowy Rok, rocznicę wyzwolenia Milówki, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Boże Ciało, Święto Niepodległości 11 listopada i Święto Chrystusa Króla. Oprócz tego na życzenie zainteresowanych uświetnia swoim koncertem uroczystości prywatne takie jak chrzty, bierzmowania, śluby i pogrzeby. Pierwszy występ chóru to rok 1994. Warto podkreślić, iż Chór Milowiecki pod batutą Ireny Zając zapraszamy był także na gościnne występy do różnych miast Polski, a nawet za granicę. Ważniejsze wyjazdy to na Dni Kultury Polskiej na Słowacji w Skalitem w 1996 roku.  Późniejsze to: w Palezowicach, Przybędzy, Zawoi, Ujsołach, Licheniu, Ludźmierzu, Gilach, Krakowie, Czyżynach, Buczkowicach, Łodygowicach, Rajczy, Bielsku i innych.

Wieczór w Tycjanie pełen był niezwykłych emocji, radości, wspomnień i wzruszeń. Dostojnej jubilatce Irenie Zając życzymy wielu lat zdrowia, niesłabnącej energii i wielu sukcesów artystycznych.

Zdjęcia: Gmina Milówka

{gallery}jubileuszIZ{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły