Cudzoziemcy na Żywiecczyźnie najczęściej wykonują prace fizyczne, są zatrudniani jako pracownicy budowlani (np. cieśle, murarze, dekarze, itp.), inni pracownicy fizyczni  oraz jako pracownicy produkcji. Kolejnym zawodem często wykonywanym przez cudzoziemców jest zawód kierowcy (C+E). Są to najczęściej mężczyźni w przedziale wiekowym 30 – 49 lat.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że zatrudniani przez naszych  pracodawców cudzoziemcy najczęściej pochodzą zza wschodniej granicy Polski, w szczególności z Ukrainy.

W  2013 roku PUP  w Żywcu zarejestrował 71 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. W 2014 roku było ich  650, a w 2015 roku było już 1214 takich oświadczeń.

Statystyki  pokazują, iż przedsiębiorcy coraz chętniej zatrudniają cudzoziemców i skala tego zjawiska wciąż rośnie.

W 2016 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żywcu zarejestrowano 2358 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. W pierwszej połowie 2017 roku  roku zarejestrowano natomiast 1267 oświadczeń. Ponad 95% przypadków dotyczyło właśnie  obywateli Ukrainy.

Głównymi powodami zatrudniania cudzoziemców są: brak innych pracowników, którzy podjęliby pracę na warunkach proponowanych przez przedsiębiorstwa oraz niewysokie oczekiwania płacowe cudzoziemców. Przedsiębiorcy najczęściej zapewniają im płacę minimalną. 

Przedsiębiorcy zadowoleni są z pracy cudzoziemców. Uważają ich za fachowców, którzy solidnie wykonują swoją pracę i posiadają przydatne umiejętności i kompetencje. Pracodawcy uważają ze cudzoziemiec  „będzie pracował tak, jak mu każą” i „będzie pracował tyle godzin ile trzeba”, stąd porównania do robotów, komputerów czy wielbłądów.

 

 

Powiatowy Urząd Pracy w Żywcu informuje o zmianach i sposobie załatwiania ww. spraw pod linkiem.  Z tej strony można  również pobrać stosowne oświadczenia.
 
źródło niektórych danych: raport "Cudzoziemcy na śląskim rynku pracy"
 
 
 

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail