Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

W dniu wczorajszym turyści i mieszkańcy naszego powiatu mieli okazję zobaczyć niezwykłą inscenizację, którą przygotowała Asysta Żywiecka, stowarzyszenie które powstało w 2016 r, a za cel postawiło sobie pielęgnowanie, dokumentowanie oraz rozwijanie kultury tradycji mieszczan żywieckich.
Wskrzesiło ona dawną tradycję, która zupełnie zniknęła z krajobrazu miasta, która przed wiekami była często praktykowana (ostatni raz w 1925 roku), a mianowicie uroczyste przenosiny insygniów cechowych z domostwa ustępującego cechmistrza do jego następcy i burkot, czyli przyjęcie i zabawa w siedzibie nowo wybranego cechmistrza.

Zdjęcie: www.silesiakultura.pl

Cechmistrz, osoba decyzyjna i kierująca całym cechem cieszyła się powszechnym uznaniem i szacunkiem, a jego wybór nierzadko odbywał się corocznie wśród reprezentowanych zawodów rzemieślniczych: garbarzy, piekarzy, szewców, czy rzeźników.  

Spośród wielu rzemieślniczych zawodów, które zrzeszały się w cechach do inscenizacji wybrano cech piekarski, którego powstanie w Żywcu datuje się na rok 1598, a tym samym w tym roku przypada jego 420-lecie, co tym samym  wspaniale wpisało się w tegoroczne obchody 750-lecia miasta Żywca oraz w 26. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 „Niepodległa dla wszystkich”.

 

W rolę dawnego cechmistrza wcielił się Pan Tadeusz Moliński, a Pan Piotr Piecha (aktor Teatru Ludowego w Nowej Hucie) odegrał postać Jędrzeja Komonieckiego. Cała inscenizacja rozpoczęła się mszą świętą w kościele świętego Krzyża na Rudzy, po której cały orszak wśród którego znajdowali się mieszczanie w swoich tradycyjnych, misternych strojach przeszedł na Rynek, gdzie odbyły się główne obchody. Spod kamienicy pana Molińskiego, znakomitego piekarza, insygnia zostały przeniesione w uroczystym pochodzie do kamienicy pana Kleczyńskiego - nowego cechmistrza cechu piekarskiego.

Widzowie byli świadkami przekazania wszystkich atrybutów wchodzących w skład insygniów piekarskich: herbu, obrazu patrona cechowego św. Mikołaja z Tolentynu, ladę,  księgę, pasyjkę oraz wilkom, czyli puchar cechowy.

Podczas trwania tego niecodziennego widowiska można było podziwiać mieszczan w tradycyjnych Obywatelskich Strojach Żywieckich oraz obejrzeć odtworzone tańce żywieckie, takie jak polonez żywiecki, ogrodnik, półcwajter i cwajter oraz walczyk żywiecki., towarzyszące zazwyczaj burkotowi.

Po przemówieniach i toastach, uroczystość zakończyła się tradycyjnym rozdaniem bułek zebranej publiczności i przyjęciem w domu cechmistrza Kleczyńskiego.  
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego pięknego wydarzenia.
{gallery}664{/gallery}

Zdjęcia: Paweł Tomiczek, Grzegorz Jagosz

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail