I Karpacka Wiecerza.

 

Niedawno w Wiejskim Domu Kultury w Soblówce odbyła się I Karpacka Wiecerza,  podczas której doszło do podpisania trójstronnego porozumienia pomiędzy gminami: Ujsoły, Oravska Lesna i Zakamenne.

    Włodarze słowackich gmin Marek Majdis (Oravska Lesna) i Milan Vrabel (Zakamenne) wraz z Wójtem Gminy Ujsoły Tadeuszem Piętką, zadeklarowali wzajemną współpracę w dziedzinie kultury, oświaty, turystyki, sportu i rekreacji. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli również: poseł na sejm RP – Kazimierz Matuszny oraz starosta żywiecki – Andrzej Kalata. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: zastępca starosty gminy Novot – Jozef Kondela, proboszcz parafii Soblówka –  ks. Ryszard Kubasiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Ujsoły – Piotr Olesiak wraz ze swoim zastępca Janem Salachna, przewodniczący Rady Gminy w Ujsołach – Kazimierz Grabowski, radni w osobach: Lidii Furczyk, Jana Miękiny, Władysławy Salachny, Wiesława Mizi , sołtysi : Rajczy – Zbigniew Kopeć, Kamesznicy – Dariusz Gołuch, Soblówki – Barbara Rząca, Glinki – Danuta Kołodziej oraz przedstawiciele licznych organizacji społecznych,  w tym reprezentanci OSP w Soblówce na czele z prezesem – Szymonem Furczykiem. W tym polsko – słowackim spotkaniu uczestniczył również jego pomysłodawca, Marian Sporek reprezentujący lokalne stowarzyszenie o nazwie Gazdowie Doliny Cichej.

    Przed podpisaniem umowy o współpracy odbyła się prezentacja gmin: Oravska Lesna oraz Ujsoły, w której wskazano na wspólną historię, tradycje i obyczaje oraz określono obszary wzajemnej współpracy w kontekście możliwych do pozyskania w najbliższych latach dotacji unijnych. Niezwykłego kolorytu tej wyjątkowej karpackiej wiecerzy, do  której zasiedli polscy i słowaccy sąsiedzi zza miedzy dodała regionalna muzyka w wykonaniu Wiktora Chudoby (Oravska Lesna), Czesława Kobielusa z kapelą Selesz oraz Piotra Szczotki, który na Fletni Pana zagrał Hymn Pasterski i Samotnego Pasterza. No i oczywiście jak na prawdziwą karpacką wiecerzę przystało do stołu podano dania pochodzące wprost z tej właśnie starej, dobrej karpackiej kuchni takie jak: karpacki sarmul w sosie z grzybów leśnych oraz białą kiełbasę z zasmażaną kapustą. A wszystko to przyrządzone wprawną ręką gaździn z Koła Gospodyń Wiejskich w Soblówce smakowało wybornie, podobnie zresztą jak oravski gulasz, którym uraczyli nasze podniebienia  słowaccy goście.
Źródło: www.ujsoly.com.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail