18-letnia Aleksandra Sufa z Bystrej, miłośniczka astronomii, uczennica klasy 2b i tegoroczna uczestniczka projektu astronomicznego w programie Erasmus+ w nocy z 20 na 21 czerwca o godzinie 23:07 zgłosiła małą kometę na zdjęciach wykonanych przez koronograf. 

Koronograf to teleskop służący do badań korony słonecznej (najbardziej zewnętrznej części atmosfery słonecznej), znajdujący się na pokładzie kosmicznej sondy SOHO. Kometa należy do grupy Kreutza, najbardziej liczebnej frakcji ciał odkrywanych przez sondę kosmiczną SOHO. Nazwa tej grupy komet pochodzi od niemieckiego astronoma Heinricha Kreutza, który jako pierwszy wykazał w 1888 roku, że komety z tej rodziny są ze sobą powiązane. Charakterystyczną cechą tych komet jest ekstremalnie mała odległość punktu na ich orbitach, położonego najbliżej Słońca, wypadająca tuż przy jego powierzchni. W związku z czym dla niemal wszystkich członków z tej grupy przelot kończy się całkowitym wyparowaniem.

 

 

Aleksandra Sufa fot. Strefa Kopernika

 

 

Odkryta kometa przez Aleksandrę jest niewielkim ciałem, szacowanym na kilkadziesiąt metrów średnicy. Odkrycie zostało potwierdzone przez dwóch doświadczonych odkrywców: Worochate Boonploda z Tajlandii oraz Michała Kusiaka z Żywca. Dzięki temu Aleksandra została pierwszą kobietą w Polsce, która uczestniczy w projekcie Sungrazing Comets, dołączając do elitarnego grona odkrywców komet. Kometa w najbliższych dniach otrzyma oznaczenie SOHO-3158.

Źródła wikipedia.org; urania.edu.pl

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły