Dziś w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego rozpocznie się koncert inaugurujący 21. Festiwal "Nowa Tradycja", który potrwa trzy dni, będący jednym z najważniejszych wydarzeń prezentujących i propagujących muzykę ludową organizowanym przez Radiowe Centrum Kultury. Potrwa on do 13 maja.

Podczas tego koncertu wręczone zostaną nagrody "Muzyka Źródeł" przyznane już po raz szósty wybitnym artystom ludowym, którzy kultywują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni są na antenie Polskiego Radia. W tym roku nagrodą "Muzyką Źródeł" uhonorowana została Zofia Warych, kurpiowska śpiewaczka, hafciarka, koronczarka, urocza gawędziarka, "strażniczka tradycji" oraz Czesław Węglarz wszechstronnie uzdolniony beskidzki multiinstrumentalista, pedagog, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na kierunku Wychowanie muzyczne.

Od wielu lat prowadzi klasę instrumentów ludowych w PSM w Żywcu, gdzie uczy gry na gajdach, instrumentach pasterskich, basach i skrzypcach. Edukował również dzieci i młodzież w Fundacji Braci Golec w Milówce. Zamiłowanie do żywieckich instrumentów wyniósł z domu – jego ojciec Jan grał na heligonce, a dziadek Wojciech na skrzypcach, basach i piszczałkach. Na gajdach Czesław zaczął grać zainspirowany wspomnieniami swojej babci Ludwiki o żywieckich gajdoszach. W tym celu sam zbudował instrument, wzorując się na gajdach słynnego Jana Kawuloka z Istebnej.

Czesław Węglarz był także instruktorem muzycznym Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca im. Józefa Szczotki „Wierchy” z Milówki. Swoją wiedzą na temat muzyki ludowej dzielił się również z innymi grupami tego typu działającymi na Żywiecczyźnie. Wymienić można tu chociażby Gronie i Sędzioły z Żywca, Haśnik z Węgierskiej Górki czy zespół Grojcowianie z Wieprza. Od lat prowadzi też Zespół Dziecięcy „Małe Cisy” przy Zespole Szkół w Ciścu. Uczniowie Czesława Węglarza regularnie zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia na największych festiwalach i przeglądach folklorystycznych w Polsce. Tworzą także własne zespoły grające zarówno muzykę tradycyjną, jak i folkową. Czesław na co dzień grywa na basach, gajdach i instrumentach pasterskich w kapeli Ochodzita.

W 2013 roku wystąpił na koncercie inaugurującym 16. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” – „Muzyka Źródeł: Beskid Żywiecki”, prezentując bogactwo pasterskiej tradycji regionu, grając na fujarce wielkopostnej, okarynie, piszczałce sześciootworowej i oczywiście na gajdach, które obok żywieckich dud występują w tym regionie w dolinie Soły (między innymi w Milówce, Rajczy, Węgierskiej Gorce i Żabnicy).

Składamy wielkie gratulacje Panu Czesławowi za to zaszczytne wyróżnienie, dziękując jednocześnie za wspaniałą promocję naszego regionu!
Przypominamy nasz WYWIAD z panem Czesławem z 2015 r.


Zachęcamy również do wysłuchania jego wywiadu dla  Polskiego Radia sprzed kilku dni.

Całość wydarzenia będzie można oglądać na stronie festiwalu oraz radiowej Dwójki.
Na transmisję w "Filharmonii Dwójki" zapraszamy dziś (10.05) w godz. 19.30-22.00. 

Źródło: Polskie Radio
Plakat: Pismo Folkowe

Udostępnij Drukuj E-mail