Było niezwykle nastrojowo i podniośle. Było wzruszenie i podziękowanie dla Mistrza. Owacjami na stojąco nagrodziła publiczność koncert organowy w wykonaniu profesora Juliana Gembalskiego. Ta prawdziwa uczta dla duszy miała miejsce 3 lipca w Kościele Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce.

 

Kim jest Mistrz?

Julian Gembalski jest jednym z najwybitniejszych polskich organistów; wybitny improwizator, wirtuoz, wykonawca i twórca. Ten nietuzinkowy pedagog i kompozytor Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie prowadzi Katedrę Organów i Muzyki Kościelnej. Twórca ten jest także laureatem pierwszych nagród w Konkursie Improwizacji Fortepianowej. Julian Gembalski został odznaczony przez papieża Jana Pawła II medalem "Pro Ecclesia et Pontifice". Wirtuoz jest także wizytatorem organów i organistów. Jako pierwszy w Europie Środkowo - Wschodniej założył muzeum organów. Mistrza podziwiać można także podczas Dni Mikołowa.

 

Gdy zabrzmiały organy

Wydawać by się mogło, iż niedzielny koncert przeznaczony był głównie dla koneserów. Nic bardziej mylnego. Gdy bowiem przy organach zasiada mistrz Gembalski, nie ma mowy o nudzie. Jest skupienie i zachwyt. Profesor zaszczycił słuchaczy niezwykłym muzycznym wykonaniem i bogatym repertuarem. Była improwizacja Toccata i fuga, utrzymana w nieco modernistycznym stylu. W programie znalazły się także wariacje chorałowe na temat pieśni kościelnych. Niedzielny koncert to także Preludium Bacha i fuga D-dur.

Piękny wieczór dla melomanów i wspaniały recital - tak podsumować można spotkanie z profesorem Julianem Gembalskim.

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły