Już w najbliższą niedzielę 24 lipca w Węgierskiej Górce na Bulwarach nad Sołą zabrzmią heligonki. Spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 16,00 będzie miało tradycyjnie charakter konkursu. Miłośników folkloru i tradycyjnej muzyki czeka nie lada gratka, przed nami II Folk Day, czyli XII Międzynarodowy Konkurs Heligonistów.

Ideą konkursu jest popularyzacja i rozpowszechnienie gry na instrumencie jakim jest heligonka oraz przybliżenie i zachowanie regionalnej muzyki, śpiewu oraz strojów górali polskich, czeskich i słowackich. Organizatorem wydarzenia jest Wójt Gminy Węgierska Górka, Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka oraz Fundacja Braci Golec. Impreza ta stanowić będzie jednocześnie swoiste spotkanie wybitnych muzyków. Będzie to również doskonały czas na integrację oraz wymianę muzycznych doświadczeń.

II Folk Day rozpocznie się o godzinie 16.00 zbiórką pod Urzędem Gminy Węgierska Górka, skąd nastąpi przejazd wozami na Bulwary nad Sołą. Uroczysty XII Międzynarodowy Konkurs Heligonistów rozpocznie się o godzinie 16.30. Zainauguruje go parafialna orkiestra "Barka" z Żabnicy. Od godziny 17 do 19 potrwają przesłuchania konkursowe.

 

 

Zobaczymy i usłyszymy w nich muzyków ludowych z Polski, Słowacji i Czech. Przesłuchania konkursowe obejmują trzy kategorie wiekowe: dzieci do lat 14, młodzież od 15 do 18 lat oraz dorośli. W ocenie będzie brana pod uwagę umiejętność zachowania charakterystycznego dla prezentowanego terenu sposobu śpiewu i gry oraz ogólny wyraz artystyczny. Równie istotne będzie zachowanie autentycznego stroju i melodii ludowej własnego regionu. Prezentacje potrwają od 3 do 5 minut i zawierać będą co najmniej trzy różnorodne utwory.

 

 

Dla wyróżnionych dzieci przewidziano dyplomy i nagrody rzeczowe, natomiast młodzież i dorośli otrzymają nagrody finansowe. Publiczność w drodze głosowania przyznaje nagrodę dla najlepszego jej zdaniem heligonisty.

 

 

Podczas trwania konkursu będzie miał miejsce również wernisaż wystawy Lecha Wacława Ginko "Przez świat kolorów". Całość uświetnią występy zespołów regionalnych: „Górecka" i "Hecni". O godzinie 20.00 na scenie swój repertuar zaprezentuje zespół "Wierchy". Jednocześnie odbędą się także warsztaty regionalne oraz kiermasz rękodzieła. Dla smakoszy potraw regionalnych nie także nie zabraknie atrakcji - stoiska z tradycyjnymi przysmakami z pewnością zaspokoją kulinarne gusta gości.

OPG Węgierska Górka

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły