Niesamowite szczęście w okolicy spotka tego, kto w okolicach Rajczy napotka czarnego bociana.

Brodził w rzece przesuwając koniec na wpół otwartego dzioba zanurzonego w wodzie. Można go wypatrzyć na niebie lecącego w stronę Wielkiej Raczy – widok niesamowity i bezcenny.

Co wiemy o czarnych bocianach?

Czarny bocian jest większy od czapli, ale mniejszy od żurawia. Przeciętna długość ciała to ok. 87 cm, rozpiętość skrzydeł: 190 cm, masa: ok. 3 kg.

Żeruje na niegłębokich wodach rzek i strumieni, które mogą znajdować się do 20 km od gniazda. Gdy woda jest oświetlona przez słońce i utrudnia to zauważenie zdobyczy rozpościera skrzydła ponad głowę rzucając cień.

Jego pożywieniem są głównie żaby i drobne ryby jak młode pstrągi potokowe, piskorze i ślizy oraz karasie. Rzadziej łapie mniejsze ssaki, płazy, mniejsze gady oraz większe bezkręgowce, wyjątkowo pisklęta innych ptaków.

To ptak leśny. Zamieszkuje rozległe, stare, podmokłe drzewostany w pobliżu wód i bagien, również lasy górskie liściaste i mieszane, gdzie są małe prześwietlenia, na podmokłych łąkach, stawach i trzęsawiskach. Preferuje zwłaszcza stepy i lasostepy. Otwartych przestrzeni unika. Lęgnie się zawsze w pobliżu wody, nawet jeśli jest to małe śródleśne oczko wodne lub niewielki bystry śródleśny strumień lub potok. Z uwagi na nieliczne występowanie objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Jest nielicznym ptakiem lęgowym – polską populację szacuje się na ok. 1500-2300 par.

Z natury w przeciwieństwie do bociana białego unika sąsiedztwa siedzib ludzkich, jest ptakiem bardzo płochliwym i rzadziej klekoce. Czarny bocian ostatnio zmienia swe zwyczaje i zaczyna gnieździć się coraz bliżej osad ludzkich, nawet w niewielkich lasach.

Co wpłynęło na zmianę zwyczajów czarnego bociana?

Na zmniejszenie płochliwości tych ptaków wpłynęła ochrona prawna. Niektóre pary osiedlają się niedaleko osad ludzkich i uczęszczanych dróg. W Polsce wokół zajętych gniazd (w promieniu do 100 metrów) tworzy się zgodnie z przepisami prawa ochrony przyrody specjalne strefy całorocznej ochrony ścisłej, a w okresie lęgowym (15.03 do 31.08) obowiązuje strefa o wielkości zwiększonej do 500 metrów. Gdy para bocianów czarnych przybędzie, zanim wyląduje, odbywa długotrwałe szybowanie nad lęgowiskiem

O czym świadczy występowanie czarnego bociana w gminie Rajcza?

Występowanie na terenie gminy Rajcza czarnego bociana świadczy o tym, że środowisko jest coraz czystsze, do potoków i rzek wracają pstrągi i ryby. Wszystko dzięki temu, że od kilku lat w gminie Rajcza działa sieć kanalizacyjna i ścieki nie są wypuszczane do rzek.

Na koniec jeszcze ciekawostki:

Poza okresem lęgowym ptaki te żyją z reguły pojedynczo, w większe stada łączą się na bogatych w pokarm żerowiskach, np. na stawach rybnych – najbardziej znane takie miejsca to stawy w północnym Izraelu.

Najstarszy zaobrączkowany bocian czarny miał w chwili zastrzelenia obrączkę założoną 18 lat i 7 miesięcy wcześniej (osobnik ten zginął w Polsce), a kolejny rekordzista 15 lat i 2 miesiące (w chwili odczytu był żywy).

źródło: wikipedia