I to pod wieloma względami. Przede wszystkim w bieżącym roku obchodzić 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nie trzeba przekonywać, jak bardzo istotna to rocznica, bowiem 11 listopada 1918 roku po rozbiorach i 123 latach niewoli Polska powróciła na mapę Europy.

Bieżący rok jest również Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego i Rokiem Jubileuszu Konfederacji Barskiej. W 2018 roku bowiem przypada 250. rocznica zawiązania Konfederacji -zbrojnego związku szlachty polskiej, utworzonego w Barze na Podolu 29 lutego 1768 r. w obronie wiary katolickiej i niepodległości.

W 2018 roku obchodzimy również 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych, w związku z tym to również Rok Praw Kobiet.

Rozpoczynający się rok ma również zacnych patronów: patronką została Irena Sendlerowa, której 10. rocznica śmierci minie w maju. Irena Sendlerowa przyczyniła się do ocalenia z Holokaustu około 2 500 żydowskich dzieci.

W lipcu minie także 20 rocznica śmierci najwybitniejszego poety polskiego i europejskiego XX wieku Zbigniewa Herberta i to jego postać jest także patronem Roku 2018. 

Udostępnij Drukuj E-mail