20 czerwca, w godzinach popołudniowych, podczas trwania obchodów Jubileuszu 750-lecia istnienia Miasta Żywca nadeszła smutna wiadomość ze Sztokholmu, gdzie w wieku 96 lat zmarł Karol Stefan Habsburg, brat Marii Krystyny Habsburg, Honorowy Obywatel Miasta Żywca, który zawsze interesował się jego losem. Był zarazem ostatnim męskim potomkiem żywieckiej linii Habsburgów.

Karol Stefan Maksymilian Ferdynand Narcyz Maria Habsburg – Lotaryński książę von Altenburg ur. 29 października 1921 r. w Balicach, w majątku swojej ciotki Renaty Radziwiłł. Był pierwszym dzieckiem Karola Olbrachta Habsburga i Alicji, przyszłych i ostatnich właścicieli Dóbr Żywieckich Habsburgów. Naukę rozpoczął w Żywcu, ucząc się prywatnie w trakcie lekcji przeprowadzanych w pałacu, w którym mieszkał i zdając egzaminy państwowe zgodnie z ogólnym programem nauczania w polskich szkołach. Dalszą naukę kontynuował już w Sztokholmie (w Szwecji, ojczyźnie swojej matki Alicji z domu Ankarcrona) w Szkole Handlowej. Następnie zgłosił się na roczną praktykę leśną, by móc wstąpić do Wyższej Szkoły Leśnej, zapewne myśląc o przyszłej pracy w Dobrach Żywieckich Habsburgów.

W chwili wybuchu II wojny światowej 18-letni Karol Stefan Habsburg pragnął zaciągnąć się do wojska polskiego. Zdołał przedostać się ze Szwecji do Anglii i tam został przydzielony do 2. Pułku Artylerii w składzie 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, z którą przebył szlak bojowy przez Szkocję, Normandię po Belgię, gdzie został odkomenderowany na przeszkolenie do szkoły podchorążych w Szkocji.

Po zakończeniu II wojny światowej Karol Stefan Habsburg, jak cała jego rodzina, nie znalazł miejsca w Poslce i pozostał w Szwecji, dokąd w niedługim czasie przybył jego ojciec Karol Olbracht Habsburg oraz matka Alicja i siostry Maria Krystyna i Renata. Majątek żywieckich Habsburgów został znacjonalizowany, co pozbawiło rodzinę źródeł utrzymania. Przez kolejne lata Karol Stefan Habsburg mieszkał w należącym do rodziny domku letniskowym pod Sztokholmem, w Őstervik. Pracował w Svenska Handelsbank w Sztokholmie jako urzędnik bankowy. Dnia 18 września 1952 r. w Genewie odbył się ślub Karola Stefana Habsburga z Marie Louise af Petersens (ur. 1910 – zm. 1998). Małżeństwo doczekało się dwójki dzieci: 21 kwietnia 1953 r. urodziła się córka Maria Christina, a 24 października 1956 r. urodził się w Sztokholmie syn Karol, który niestety zmarł w dniu 26 maja 1957 r. w  Zurychu.

Karol Stefan Habsburg przez całe swoje życie utrzymywał kontakt z Polską, a po 1989 r. kilkakrotnie gościł w Żywcu. Ostatnia wizyta odbyła się w 2001 r., gdy jego siostra Maria Krystyna Habsburg powróciła do Żywca i zamieszkała w pałacu, w którym rodzeństwo spędziło radosne dzieciństwo. W 2014 r. wraz z siostrą Renatą Habsburg – Lorena de Zulueta zrzekł się praw do Starego Zamku i Parku Habsburgów w Żywcu. Był jednym z ostatnich żyjących żołnierzy gen. Stanisława Maczka.

Cześć Jego Pamięci!

Źródło: Miasto Żywiec

 

Udostępnij Drukuj E-mail