Jak informuje Starostwo Powiatowe w Żywcu na terenie placówki Śląskiego Centrum Opieki Długoterminowej znajduje się około 180 pacjentów z różnymi jednostkami chorobowymi. W poniedziałek 20. kwietnia, stwierdzono wyniki pozytywne zarażenia koronawirusem u 4 osób z personelu i 22 pacjentów. W pierwszej dobie na miejsce działań Zintegrowanej Służby Ratowniczej w porozumieniu z WCZK został zadysponowany Zespół Ratownictwa Medycznego z Żywca, który dodatkowo weryfikował stan pacjentów i personelu z wynikiem dodatnim. Lekarz z Zespołu Ratownictwa Medycznego, podjął decyzję o przewiezieniu dwóch pacjentów do szpitala.

„Cały czas pozostajemy w stałym kontakcie ze Starostwem Powiatowym w Żywcu, a także Wójtem Gminy Czernichów - cieszy nas fakt, że samorząd sprawnie reaguje na wszystkie nasze prośby i zalecenia. Myślę, że w podobnym tonie mogę wypowiedzieć się na temat współpracy z Żywieckim Pogotowiem Ratunkowym, które również na miarę swoich możliwości wspiera nasze działania przede wszystkim od strony konsultacji z zakresu ratownictwa medycznego i tutaj niskie ukłony dla Pana Piotra Dziedzica - kierownika Pogotowia Ratunkowego w Żywcu. Na miejscu całodobowo pełnią służbę również funkcjonariusze Policji, zabezpieczając obiekt. To bardzo ważne, że oprócz oddziaływania prewencyjnego, nadzorują ruch pojazdów i przemieszczanie się osób w obrębie placówki.  Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że tylko wzajemne wsparcie i gra zespołowa pozwoli nam się uporać z kryzysem” - mówi Dawid Burzacki, Koordynator Zintegrowanej Służby Ratowniczej.

„W tym miejscu chciałbym zaapelować do osób, które chciałby wspomóc nasze działania i odciążyć personel placówki. Pilnie poszukujemy wolontariuszy do opieki. Z naszej strony i dyrekcji ośrodka zapewniamy zakwaterowanie w bezpiecznym miejscu, środki ochrony indywidualnej, ubezpieczenie i pełne wyżywienie. Swoje zgłoszenia, można wysyłać poprzez formularz kontaktowy na stronie www.zsr112.pl/wolontariat. Oprócz ludzi, potrzebujemy również sprzętu do pracy, który niestety jest trudnodostępny na rynku. Chodzi o kombinezony ochronne III Kategorii typ 3,4,5,6, maseczki FFP2, FFP3, termometry bezdotykowe, butle tlenowe wraz z oprzyrządowaniem (maski do nebulizacji) i innym sprzęt medyczny. Tego sprzętu nigdy za wiele”- apeluje Koordynator ZSR.

Ratownicy Zintegrowanej Służby Ratowniczej za swoją pracę nie pobierają wynagrodzenia. Można jednak wesprzeć organizację i pomóc w walce z koronawirusem poprzez zbiórkę, która dostępna jest pod adresem: www.zrzutka.pl/koronawirus

źródło: zywiec.powiat.pl

Udostępnij Drukuj E-mail